Na Zemi je celkem 15 milionů čtverečních kilometrů ledových ploch. Představte si, že by všechny tyto ledové masy náhle zmizely. Vědci provedli simulaci, která ukazuje, jak by se naše planeta změnila, pokud by se roztál veškerý led. Zaplavena by byla mnohá známá města a miliardy lidí by musely hledat nový domov.
Klimatická zkáza: Zánik měst a památek
Roztátím veškerého ledu by se hladina oceánů zvedla o 60 až 70 metrů, což by znamenalo zatopení téměř všech pobřežních oblastí. Londýn, New York, Tokio a Šanghaj by zmizely pod vodou, stejně jako slavné památky jako Eiffelova věž, Socha svobody nebo Opera v Sydney.
Nebezpečí v extrémních teplotách
Při takovém scénáři by se průměrná teplota Země zvýšila z 14 na 26 stupňů Celsia. V Africe by při extrémních vlnách veder byla většina kontinentu neobyvatelná. Lidé by museli čelit nejen hrozícím povodním, ale také extrémnímu horku a nedostatku pitné vody.
Boj s časem
Simulace má upozornit na důležitost boje proti klimatickým změnám a snižování emisí skleníkových plynů. Mnohé země se již nyní připravují na zvýšení hladiny moří a hledají způsoby, jak chránit své pobřeží a obyvatele.
Naděje pro budoucnost
Ačkoliv roztátí veškerého ledu je extrémní scénář, ukazuje, jaké následky by mohly nastat, pokud nebudeme bojovat proti změně klimatu. Přijetím opatření ke snížení emisí skleníkových plynů a investicemi do obnovitelných zdrojů energie můžeme zmírnit dopady klimatických změn a vytvořit udržitelnější budoucnost pro sebe a naše potomky.
Klíč k záchraně našich domovů
Některé země a města se již aktivně snaží přizpůsobit se hrozícím důsledkům klimatických změn. Staví povodňové bariéry, zavádějí zásady udržitelného rozvoje a investují do výzkumu nových technologií, které by mohly pomoci zmírnit dopady zvýšené hladiny moří.
Společný boj proti klimatické krizi
Úspěch v boji proti změně klimatu závisí na spolupráci mezi jednotlivými zeměmi a mezinárodních organizacích. Je nezbytné, aby se země spojily a koordinovaly své úsilí při snižování emisí skleníkových plynů a ochraně životního prostředí.
Každý může přispět k řešení
Každý z nás může přispět ke snižování emisí skleníkových plynů a boji proti klimatickým změnám. Můžeme omezit spotřebu energie, recyklovat, podporovat udržitelné značky a výrobky, jezdit na kole nebo sdílet auto. Malé změny v našem životním stylu mohou mít velký dopad na naši planetu.
Zachraňme planetu pro další generace
Simulace nám nabízí pohled do potenciálního budoucího scénáře, kterému se můžeme vyhnout, pokud budeme jednat nyní. Je naší povinností chránit naši planetu a její zdroje, aby budoucí generace mohly žít v bezpečí a v harmonii s přírodou. Společně můžeme dosáhnout udržitelnějšího a zdravějšího světa pro všechny.
Foto: Shutterstock, zdroj: scoop.upworthy, TheGuardian
Ano souhlasím,ale musíme postupovat čistě systematicky,realně vědecky a logicky!!!!!!Žádný pseudo- ekologistický fanatismus a idiocismus zde nemá místo!!!!!!!!!!