Ruský mezikontinentální balistický raketový systém RS-28 Sarmat, známý také jako Satan II, se nedávno objevil ve zprávách o neúspěšném testu. Tato vysoce výkonná raketa, která může dosáhnout USA za pouhých 14 minut, měla nahradit zastarávající systém R-36M, známý také jako SS-18 Satan.
Putinovo mlčení napovídá nezdaru
V době, kdy americký prezident Joe Biden navštívil Kyjev, se pravděpodobně uskutečnil neúspěšný test této rakety, informuje server Business Insider. Zatímco Rusko mělo o testu předem informovat USA, američtí představitelé uvedli, že nepředstavuje pro Spojené státy žádnou hrozbu ani není vnímán jako eskalace. Experti spekulují, že pokud by test byl úspěšný, ruský prezident Vladimir Putin by o něm hovořil ve svém úterním projevu o stavu země.
Vývoj a kapacity nové ruské zbraně
Vývoj rakety RS-28 Sarmat začal v roce 2009 a má nahradit ukrajinskou raketu R-36M. Původní raketa byla vyvinuta a vyráběná na Ukrajině, avšak rostoucí napětí mezi zeměmi znemožnilo pokračování spolupráce. Nový raketový systém byl představen v roce 2018, letové zkoušky proběhly v roce 2020 a výroba začala v roce 2021.
Podle dostupných informací je RS-28 Sarmat dlouhá 36,3 metrů, má průměr 3 metry a odpaluje se ze sila. Její dolet činí přibližně 11 000 kilometrů, některé zdroje uvádějí až 18 000 kilometrů. Raketa může letět rychlostí 20,7 Machu (asi 25 000 km/h) a nést jadernou nálož o síle 8 megatun. Je schopna zasáhnout cíle kdekoli na světě a obejít všechny protiraketové systémy.
Budoucnost mezikontinentálních balistických raket
Ačkoli se jednalo o neúspěšný test, Rusko pokračuje ve vývoji a výrobě svých mezikontinentálních balistických raket, jako je RS-28 Sarmat. V dubnu 2022 se uskutečnil první start rakety z kosmodromu Pleseck na severu země. Prezident Putin oznámil, že Moskva plánuje vyrobit celkem 46 těchto raket, což svědčí o ambiciózních plánech Ruska v oblasti jaderných zbraní.
Mezinárodní důsledky a jaderná odzbrojení
V současné geopolitické situaci je důležité sledovat vývoj a testy raket, jako je RS-28 Sarmat. Přestože tento konkrétní test nebyl považován za hrozbu pro USA, vývoj nových jaderných zbraní představuje významný zdroj obav pro mezinárodní bezpečnost.
Ruské odstoupení od smlouvy o snížení počtu jaderných zbraní New START se Spojenými státy naznačuje, že Rusko nejspíše hodlá udržet si své jaderné arzenály a možná je i rozšířit. Toto rozhodnutí může mít důsledky pro globální stabilitu a odzbrojení, a proto je nezbytné, aby mezinárodní společenství sledovalo situaci a usilovalo o diplomatické řešení této problematiky.
Rusko pokračuje ve svých
I přes neúspěšný test raketového systému RS-28 Sarmat je zřejmé, že Rusko pokračuje ve svých snahách o vývoj a výrobu vysoce výkonných mezikontinentálních balistických raket. Vzhledem k možným důsledkům pro mezinárodní bezpečnost a stabilitu je důležité, aby světové mocnosti spolupracovaly na řešení jaderných hrozeb a zajištění bezpečnějšího světa pro všechny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Insider, Vice