Zdá se, že krachující banky budou na finanční scéně ještě nějakou dobu tématem. Ačkoliv se zdálo, že se podařilo problémy zažehnat před několika týdny, už jsou tu zpět v plné síle. Před pár dny padla významná americká banka First Republic Bank, přičemž další regionální banky mají velké potíže a dost možná budou tento osud následovat.
Obavy tu jsou
Evropa by mohla být z obliga, ale už i tady jsme měli příklad, jak rychle se může velká banka dostat do problémů. Pokud by renomovanou švýcarskou Credit Suisse nepřevzala konkurenční USB, už by zkrachovala. Mnozí až teď zjišťují, že banky nepředstavují nějaké nedobytné pevnosti, které si v případě potřeby peníze natisknou. Ve skutečnosti jsou to docela křehké schránky, a současná ekonomická situace ani společenské nálady jim nepřejí.
Pravdou totiž je, že stav vysokých úrokových sazeb jim udělal v bilancích pěkný guláš a ně všude to vychází tak hezky jako předtím. Navíc stačí malé zrnko pochybností, které se může na sociálních sítích rozvířit v lavinu, která v podobě runu na banku smete v podstatě jakkoliv velký finanční ústav. Žádná banka totiž nemá k dispozici tolik peněz, aby uspokojila více než přibližně dvacet procent výběrů depozit.
Ačkoliv experti upozorňují, že český bankovní systém je mimořádně robustní, je vidět, že i v tuzemsku mají lidé určité pochybnosti. Jak informují prodejci zlata, zájem v posledních týdnech opět významně narostl. Stejně tak vyskočila jeho cena, která se dlouhodobě držela na stabilních úrovních, ale teď už je zase blízko rekordům.
Co byste měli dělat
Zlato dlouhodobě platí za uchovatele hodnoty a lidé se k němu uchylují ve chvílích, kdy pozbývají důvěru ve státní peníze, potažmo místa, kde se dají uchovat. Koupí zlata se sice ochudíte o úrokový výnos, které by vám finance mohly přinášet na spořicím účtu v bance nebo v investicích, ale máte poměrně velkou jistotu, že pokud se něco pokazí, vy si značnou část hodnoty uchováte.
Ještě jedna věc je v dnešních nejistých dobách velmi důležitá. Pakliže byste měli náhodou k dispozici větší obnos peněz, je dobré ho rozmístit do několika různých bank. V každé z nich vám totiž platí limit pojištění ve výši 100 000 euro, tedy přibližně 2 350 000 korun. Pokud byste hypoteticky měli deset milionů v jedné bance, která by zkrachovala, dostanete od garančního fondu jen přibližně čtvrtinu. Pokud ale peníze uložíte do čtyř různých bank, nejenže je méně pravděpodobné, že by zkrachovaly všechny naráz, ale i pokud by se tak stalo, měli byste z pojištění dostat vše zpátky.
Foto: Shutterstock
No jo,ale né každý na to má,aby si koupil zlato!!!!!!!
Bitcoin si muze koupit kazdy. 😉 Ale chápu, že každý v něj důvěru mít nemusí, ale čím víc o něm vím, tom větší smysl mi to dává a to jsem ze začátku to považoval za blbost. 🙂
Opět hraběcí rady.