Ještě ani nezačal podzim a druhá vlna koronavirové epidemie je v plném proudu. Podle expertů je velmi pravděpodobné, že každý den uvidíme velmi znepokojivá čísla nově nakažených, ale přesto poukazují na jeden významný rozdíl oproti jarní vlně: koronavirus už do značné míry známe a především víme, co proti němu použít jako zbraň. Jde o velkou výhodu oproti prvním měsícům, kdy s nemocí Covid-19 neměl prakticky nikdo zkušenosti a docházelo tak i k mnoha omylům v léčbě. Dnes lékaři ví, jakou léčbu nasadit pro ty které případy a k dispozici už jsou i osvědčené prostředky, které si můžete sami koupit v lékárně.
Česká lékárnická komora teď sestavila seznam preventivních opatření proti koronaviru včetně možností, jak posílit vlastní imunitu. Publikovala také seznam doporučených léčiv.
Mytí rukou a správný způsob kašle
Podle českých lékárníků zůstává nenahraditelným pomocníkem v boji proti koronaviru časté mytí a dezinfekce rukou. Dodržování hygienických pravidel by mělo opět získat prioritu a v žádném případě bychom neměli slevovat ze standardů, které jsme nastavili na počátku epidemie. “Samozřejmostí by mělo být časté a důkladné mytí rukou mýdlem a tekoucí teplou vodou. Za současné epidemiologické situace je vhodné použít také vhodný dezinfekční přípravek na ruce (tekutý či gelový), který zneškodní cizorodé mikroorganismy,” uvádí doporučení ČLnK.
Pokud dotyčný kašle, a to z jakéhokoliv důvodu, měl by použít kapesník nebo zakašlat do předloktí, rukávu nebo šálu. V žádném případě si ale nemáme dávat ruku před ústa. Kromě toho, že tak nezabráníme rozptylu aerosolu do okolí, navíc ruku ještě významně kontaminujeme. Pokud ji pak následně použijeme například pro vybírání zboží v obchodě, můžeme způsobit nechtěné šíření viru.
Prevence je důležitější než kdy jindy
“Součástí prevence přenosu respiračních onemocnění je i nošení vhodných ochranných pomůcek (roušek a respirátorů) zakrývající nejen ústa, ale také nos,” radí lékárníci osvědčený recept s rouškami, které se však stejně pravděpodobně do všech vnitřních prostor vrátí jako povinné.
Nákaze koronavirem tak pravděpodobně nezabráníme, ale posílená imunita nás může ochránit před vážným průběhem nemoci Covid-19. “V rámci podpůrné terapie vedoucí ke zvýšení nespecifické imunity lze doporučit užívání vitaminu D, betaglukanů, zinku a selenu. Vždy v doporučené denní dávce, kterou konzultujte se svým lékárníkem,“ říká farmaceutka Vilma Vranová z Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity Brno. Pro vybudování solidní imunity je zapotřebí přibližně tři až pět týdnů.
Zbavte se zánětů a nastartujte proces hubnutí
Něco však můžeme udělat i tehdy, kdy už se koronavirem nakazíme. Coby podpůrné a symptomatické léčby je možné využít lékořice hladké, hořce drsného a výtažku z pelargonie. “V praxi se při první fázi onemocnění, i při suchém kašli, osvědčilo podávat mukolytika (léky podporující odstraňování hlenu) s obsahem acetylcysteinu, nebo bromhexinu,“ dodala Vranová.
Od těžkého průběhu onemocnění Covid-19 může uchránit také zbavení se jakékoliv další zátěže organismu. Pokud tak nemáte doléčeny různé záněty a přecházíte je, měli byste co nejdříve zajít k lékaři a situaci řešit. Zánět v těle totiž může koronavirovou infekci výrazně zhoršit. To samé platí o nadbytečných kilogramech. Obézní pacienti patří mezi ty nejrizikovější. “Je vhodné, pokud možno, doléčit všechny chronické záněty, které zbytečně zaměstnávají náš imunitní systém. Pokud trpíte například zánětem močových cest, prostatitidou či zánětem zubů, soustřeďte se nejprve na jejich léčbu,” uvádějí farmaceuté v doporučení.
“V případě obézních pacientů dochází k tomu, že umírající tukové buňky vyvolávají chronický zánět mírné intenzity a aktivizují tak prozánětlivé cytokiny. Ty se pak, laicky řečeno, plně nesoustředí na řešení celkových infekcí typu sepse nebo právě infekce Covid-19. Stav hubnutí ale zlepšuje všechny metabolické parametry. Není tedy důležité kolik kilogramů zhubneme, ale jde o samotné nastartování procesu snižování hmotnosti,” vysvětluje Vilma Vránová.
Foto: Freepik