Pokud jste nějak rozumně přestáli loňský rok, možná si říkáte, že z nejhoršího už jsme venku a podobné problémy zase nějakou dobu nepřijdou. To ale nemusí být tak úplně pravda. Dozvuky ekonomických potíží tu budeme mít ještě dlouhou dobu a některé z nich teprve začínají.
Prostě se to přehnalo
Loni se hojně mluvilo o tom, jak vysoké úrokové sazby snižují dostupnost hypoték. To je pravda. Prodej domů a bytů se prakticky zastavil a banky hlásí rekordně nízký zájem o hypoteční úvěry. Na tom by nebylo nic tak špatného a lze v tom vidět kýžené zchlazení přehřátého nemovitostního trhu. Co se tak stane horšího, než že si někdo vlastní byt nekoupí a půjde místo toho na nějakou dobu do nájmu, že?
Bohužel, ekonomické jevy jsou provázané a velmi komplexní. V případě vysokých úroků u hypoték totiž také platí, že jim budou postupně čelit všichni ti, kdo si úvěry nabrali před pár lety za historicky výhodných podmínek, jež už se možná nikdy nevrátí. Hypotéka byla doslova národním sportem a brali si ji i ti, kteří to měli takzvaně na hraně a sotva jim to vycházelo. Vždyť, co se mohlo stát? Naopak, nevzít si hypotéku a nesvézt se na vlně zhodnocujících se nemovitostí bylo považováno málem za prohřešek.
Teď ovšem přijde nehezké zúčtování. Jen letos se s ním bude potýkat přibližně sto tisíc domácností, které budou refixovat svou hypotéku. A namísto úroku mezi 1,5 a 2 % dostanou úrok 6 až 6,5 %, který budou muset platit dalších pět let. Pro mnohé to bude znamenat, že se jim splátka hypotéky reálně zdvojnásobí. Namísto 15 tisíc budou platit třeba 30 tisíc korun.
Bude to stačit?
A co předtím vycházelo tak tak, najednou vycházet přestane. Velmi jednoduše se může stát, že řada domácností na splátku nebude mít peníze. To je pak rázem velmi nepříjemná situace, kterou je nutné řešit. V konečném důsledku může skončit tím, že lidé budou své byty prodávat a raději půjdou zpátky do nájmu.
Ale ani to nemusí být tak jednoduché, obzvlášť na klesajícím trhu. Nucený prodej bytů totiž povede k dalšímu poklesu cen, což v některých případech může vyústit ve skutečnost, že se nemovitost prodá za nižší částku, než kolik zbývá doplatit na hypotéce. Nehledě na už investované peníze.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock
Zdvojnásobí? Umíte počítat? Asi ne. Navýšení o 1% dělá u průměrné hypotéky cca 1500,-. O 4% to tedy bude navýšení o nějakých 6000,- měsíčně. Pro dva partnery to znamená 3000,- navíc pro každého, což je mnohem méně, než o kolik se jim zvýšila průměrně mzda od poslední fixace před 5 lety.
No jste na omylu mě ji zdrazily o 25% a k tomu energie takže se lidé dostanou dost hluboko
Pokud je smlouva a pokud je platna Netze zvysovat. uroky co je ve smlouve to musi platit az do konecneho zaplaxeni. A pokud mazane hlavy stale neco spekuluji proti lidem tak je to nezakonne a zaloba by musela k ustavnimu soudu. Politik nevi Jak cloveka zedrit z kurze. Verim tomu ze prijde Apokalypse . Zacalo to Korona a nyni to zacina zlodejnou . Hanba . Nikde neni svoboda v zadnem svete . Nikde . Soudny den by mel prijit a potrestat vsechny co chudy a pracovni lid skubaji a okradaji
Nejspíš nevíš, že úroky, nemusí být stejné do konce smlouvy. Fixace nevíš, co je? Zkus jít na školení pro prvňáčky.
No jasně, to je ono, odřít lidi na dřeň, to je záměr. Trochu jiným způsobem než to udělali komunisti, ale stejně účinně, i ta válka tomu poslouží. Jistí lidé nebudou mít nikdy dost.