Isaac Newton je jedním z nejvýznamnějších vědců v historii. Narodil se v roce 1643 v anglickém městě Woolsthorpe a byl jedním z nejvýznamnějších představitelů vědecké revoluce, která přinesla mnoho nových objevů a poznatků v oblasti fyziky, matematiky a astronomie.
Newton se proslavil především díky své teorii gravitace, která vysvětluje, jak se objekty vzájemně přitahují a jak se pohybují po dráze kolem jiného tělesa. Tuto teorii popsal ve své slavné knize Matematické principy přírodní filozofie, kterou vydal v roce 1687.
Isaac Newton jako vědec, teolog a alchymista
Newtonovy přínosy pro vědu jsou neocenitelné. Kromě gravitační teorie se také věnoval studiu světla a barvy, které později vedlo k vynálezu spektrometru a spektroskopu. Newton také vynalezl diferenciální a integrální počet, což umožnilo řešení složitých matematických problémů a otevřelo cestu k dalším vědeckým objevům.
Ale Isaac Newton nebyl jenom vědcem. Byl také filozofem, teologem a alchymistou. Zajímal se o tajemství vesmíru a hledal odpovědi na základní otázky o jeho fungování. Podle Newtona má vesmír určitý plán, a podle něj by mělo dojít k celkovému resetování světa v roce 2060. Tuto teorii odvozoval z biblických textů a svého náboženského přesvědčení.
Podle Newtona by tento reset byl založen na pořádku, který objevil během svého studia náboženských textů a chronologií minulých událostí. Byl přesvědčen, že budoucí události byly již určeny Bohem a našel v Bibli několik „prorockých“ časových úseků. Newton považoval rok 2060 za nový začátek, začátek nové božské éry, která by však nemohla přijít bez války a krveprolití.
Newton byl trnem v oku mnoha vědcům
Isaac Newton ve své teorii propojil matematiku a náboženství, a jeho prorocké výpočty skutečně odhalují jeho osobnost a náboženskou víru. Nicméně, v 17. století mnozí kritici tvrdili, že jeho vědecká práce byla příliš pokročilá pro tehdejší dobu, a pro mnoho vědců bylo náboženství spíše iluzí. Ačkoli nelze s jistotou potvrdit, zda měl Newton pravdu, jeho teorie je stále respektována a zaujímá významné místo v historii vědy a náboženství. Protože byla založena na pevném teoretickém základu, nezaslouží si být zavržena.
Nechme se tedy překvapit, zda se Newtonovo proroctví naplní.
Foto: Shutterstock, zdroj: Iflscience, Express