Kdo by se snad domníval, že divoké devadesátky a nultá léta jsou dávno pryč, možná by se divil, co všechno se ještě z hlediska cestovních kanceláří, případně jedinců za ně se vydávajících může odehrát. Pravdou je, že Češi za sebou mají velmi neblahé zkušenosti s krachy cestovek, ovšem tento segment se za poslední roky stabilizoval a konsolidoval. Dnes ho ovládá několik velkých hráčů, u kterých nějaký kolaps příliš nehrozí. A i kdyby, tak jsou zákazníci velmi dobře pojištěni.
Peníze pryč, zájezd nikde
To ovšem neznamená, že lidé mající zájem o dovolenou, nemohou přijít o nemalé peníze. Ba právě naopak. Možná i to, že už mají pocit, že tento segment prošel katarzí a nic špatného se v něm stát nemůže, otupí jejich dřívější obezřetnost. Jak jinak si totiž vysvětlit, že stovky a tisíce klientů naposílali desítky milionů korun údajné cestovní kanceláři, za kterou se podle všeho skrývala jediná osoba, jež je navíc nepěkně podfoukla. Výsledek? Nikam nepoletí a peníze zpátky zřejmě nedostanou.
Tato “cestovka”, za kterou vystupovala jistá Kristýna Johnson, a to především na sociálních sítích, se přitom specializovala na prodej zájezdů do exotických destinací. Teď už je důvod poměrně jasný: díky tomu mohla od klientů vybrat nemalé částky, ovšem v porovnání s běžnými cestovkami přeci jen nižší, na což lidé jednoduše slyšeli.
Postupně se ale začali dozvídat, že na žádnou dovolenou neodletí. Poté, co zájezd zcela uhradili, jim měly přijít informace a především letenky. To se obvykle mělo odehrát týden před plánovaným odletem. Avšak v případě žádného klienta se tak nestalo. Někteří doufali skutečně do poslední chvíle a dokonce odjeli na letiště v domnění, že tam na ně přeci jen někdo bude čekat a letenky jim dá. Jenže nestalo se tak. Dnes už naplno prasklo, že zřejmě nešlo o nic jiného než o podvod.
Drsné ponaučení
Zákazníkům přitom byl slibován plný servis cestovní kanceláře, a to od zajištění letenek přes ubytování až po zajímavé zážitky. Jak se ale ukázalo, nic z toho nebylo průběžně zajišťováno. Například nebyla vystavena jediná letenka na jméno klientů.
Nelze tak mluvit o klasickém krachu cestovní kanceláře, už jenom proto, že podle všeho nešlo ani o regulérní společnost, ale o činnost maximálně několika jednotlivců. Nešlo ani o to, že by se přepočítali a vše jim nějak nevyšlo. Nebylo zde ani žádné pojištění. Vše působí dojmem, že záměr byl pouze vylákat peníze od důvěřivých lidí a ty pak někde ztopit. Jde přibližně o 40 milionů korun, což rozhodně není málo.
V tomto případě už se zřejmě nic zachránit nepodaří, ovšem plyne z něj velmi důležité ponaučení pro ostatní. Nedůvěřujte pofiderním účtům na sociálních sítích, že vám zajistí krásnou dovolenou. Zjišťujte si reference a nejlépe cestujte s ověřenými společnostmi, které jsou pojištěny proti úpadku. V takovém případě totiž maximálně neodcestujete na vybraný zájezd, ale peníze vám budou vráceny. Pojištění je potom také určitým ukazatelem důvěryhodnosti cestovky, protože pojišťovna si ji náležitě prověří.
Foto: Shutterstock
Jen tak dál ať Čechům rozkladu všechno ukázka totální destrukce státu a všeho jo když politici kradou tak proč by nemohly jiný. Jo ukradené 10000 a zavřou vás na hodně dlouho ukradnš 50 milionů a nic se ti nestane
Zajímalo by mě, jestli bylo zahájeno trestní stíhání pro podvod? Odpoví mi autor článku? Děkuji.
Zahájený to určitě bude….ale nevím jestli to někomu pomůže….