Jedno z míst na planetě, která je z velké části neobyvatelná, nachází se v Africe a je největšího svého druhu. Ano, řeč je o Sahaře. Říká se, že na poušti nepřežije nikdo. Poslední dobou se objevují důkazy o dávnověké civilizaci, která Saharu považovala za domov.
Kdo Saharu údajně obýval?
Odvážný kmen, který v nehostinných podmínkách žil až celé tisíciletí, se nazývá Garamanti. Žil zde mezi lety 500 př. n. l. až do 500 n. l. Kmen si poušť za dobu jejího obývání uzpůsobuje svým představám. Dochovaly se důkazy, které ukazují, že kmen byl vzdělaný, ovládal např. písmo. Na svou dobu byli odborníky v mnoha odvětvích jako např. zemědělství, obchod nebo inženýrství. Napříč Saharou vybudovali kromě tří měst a pyramidové hrobky i tunely, které svou propracovaností fascinují dodnes.
K čemu sloužily tunely na Sahaře?
Možná si kladete otázku – K čemu jim sloužily tunely? Na distribuci různých věcí? Jako transportní cesta? Garamanti je nazývali foggary. Tunely jim přiváděly vodu z podzemních zdrojů. Díky tomuto systému mohli hospodařit a pěstovat si plodiny ve vyprahlé horké poušti. Foggary existují dodnes, avšak stále se spekuluje, jak si je mohl dávný kmen vytvořit.
Jediné, co je zřejmé, že kopání a vytváření spletitých uliček nebylo náhodné. Celý systém je organizovaný a každý tunel má svou funkci. Garamanti rozhodně nebyli pozadu – ve svém podvodním systému využívali i ventily, díky kterým regulovali množství vody v tunelech.
Jakou důležitost foggary hrály?
Vzhledem k tomu, že kmen žijící na Sahaře byl odkázaný k pěstování plodin a následnému obchodování, byla vláha půdy až životně důležitá. Hlavní obživa Garamatů byly fíky, hrozny, pšenice i ječmen. Těmito surovinami se nejen živili, ale také je používali ve svých obchodních jednáních jako platidlo.
Vědci se snaží zjistit o záhadném kmenu žijící na Sahaře co nejvíce informací. Objevují se však nové a nové otázky, avšak odpovědi se nedostávají. Vědci ale neztrácejí naději.
Foto: Shutterstock, zdroj: LiveScience, NBCNews, NationalGeographic