Kdo by očekával, že v současné složité situaci se bude pomáhat těm, na kterých je tento stát postaven, tedy zaměstnancům a jejich rodinám, již jsou už tak sužování drtivou inflační krizí, byl by na omylu. Stane se pravý opak a tito lidé ještě o peníze přijdou. A to jen proto, že v minulých letech někdo nesmyslně rozhazoval a schvaloval hloupé zákony.
Raději chtějí vybrat více od lidí
Odbory se na chystaný konsolidační balíček podívaly podrobněji a nenechávají na něm nit suchou. Jistě, jejich rolí je bránit zájmy zaměstnanců a cokoliv namířené proti jejich financím by bylo kritizováno, avšak tentokrát je nevole skutečně značná. Ukazuje se totiž, že chystané úspory jsou spíše na papíře a mohou to být nakonec jen účetní operace.
Naopak navýšení příjmů v podobě zvýšených výdajů pro domácnosti je zcela reálné. Sníží se například suma na platy ve veřejném sektoru, obnoví se nemocenské pojištění zaměstnanců, zruší daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů a lidé budou muset odcházet do penze podstatně později, a to zřejmě i s relativně nižším výměrem důchodu.
Jsme na tom opravdu tak špatně?
Aby toho pak nebylo málo, dojde i ke zrušení nejrůznějších slev na dani, což povede k tomu, že zaměstnanci budou reálně platit vyšší daně. Lidé budou platit více také na dani z nemovitosti. Problematické jsou rovněž čachry s daní z přidané hodnoty. Zatímco ty položky, u kterých se DPH sníží, ve skutečnosti nezlevní, protože si prodejci jen navýší své marže, u těch se zvýšením daně si pak ještě přirazí něco navíc. Takto to při změnách DPH probíhá vždy, a proto by se na tuto daň mělo sahat co nejméně. Teď nad jejími změnami kroutí hlavou i experti, protože dohromady to do státního rozpočtu nic nepřinese a pouze to usnadní situaci obchodníkům.
Zajímavé je, že podle odborů na tom Česká republika není v mezinárodním srovnání vůbec špatně. Tvrdí také, že podobně drsná opatření vůči zaměstnancům proto nejsou zapotřebí. S tím částečně souhlasí například ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého se to v Česku s hodnocením veřejných financí přehání a že ve skutečnosti nás mezinárodní agentury hodnotí pozitivně.
Foto: Shutterstock
Špatně na tom sice ještě nejsme, ale Fialovi šmejdi počítají, že když budou ze státního rozpočtu dál financovat cizí válku (na Ukrajině), tak na tom brzy budeme hodně špatně. Proto se Fialův gang snaží vytáhnout z Čechů co nejvíc peněz a hlavně oškubat současné i budoucí důchodce. Válka je velmi drahý podnik, ale nějak nechápu, proč na tu cizí (zástupnou) válku mezi Ruskem a USA do posledního Ukrajince máme doplácet my Češi.
No snad byste nechtėl, aby si ji financovaly USA !!
Odjakživa platí, že válka je tu jen proto, aby na ni státy jako USA vydělaly.
Životy položí východní Slované, zejména Rusko a Ukrajina či Polsko. To je ve své nenávisti k Rusku tak zaslepené, že si vůbec neuvědomuje nebezpečí fyzické likvidace vlastního národa Nás a Slováky čeká podobnÝ osud. Slepá víra v USA auměle živená rusofobie vztažená k roku 1968 je zárukou úspěchu.
Tenkrát přece nešlo o nic jiného, než o likvidaci socialismu u nás a ve světěTehdy to Američanůnještě nevyšlo Nyní je situace jiná.
Bože, jak jsme hloupí …!!!
Protože premiér je Ukrajinec.
To vůbec není z minulých letech, teď vláda profrcává spousta peněz a zneužívá s obyčejným čechem,je to opravdu mazec
Tato vláda nám lže. Když Babiš v roce2014 přebíral státní finance, dluh byl 41,2 procent HDP. Když končil v roce 2021 byl státní dluh 40,1 procent HDP. V současné době to pětikolka dotáhla na 47 procent HDP a stále máme pátý, nebo šestý nejmenší dluh v Evropě. Průměrné zadlužení unijních států je kolem 78 procent HDP, ale Španělsko, Itálie a Řecko mají přez 110 procent. Nechápu proč Fijala a jeho pohunci z nás dělají blbce. Doufám, že v příštích volbách se lidi nenechají zblbnout.