V boji s koronavirem se podle dostupných informací chystá jedna velká změna, která bude mít vliv především na vnější, tedy mediální obraz epidemie. Dost možná totiž začne ubývat nakažených, byť ne reálně, ale pouze statisticky.
Musí se upravit metodika
Hygienici v současné době přestávají stíhat a nedokáží dohledat všechny kontakty nakažených. Za pražskou hygienickou stanici to před pár dny přiznala její ředitelka Zdeňka Jágrová s tím, že takto unikne přibližně 30 % potenciálně nakažených.
Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová, která sama covidem onemocněla, teď připustila, že by se mohlo zredukovat jak testování, tak i uvalování karantén. Uvedla, že by do karantény nemuseli lidé, kteří se sice setkali s nakaženým, ale nemají žádné příznaky. Na test by šli až ve chvíli, kdy by se jim přitížilo.
“Musí se přehodnotit systém trasování nesymptomatických lidí. Musí se také upravit metodika, zda je opravdu nutné obvolávat všechny druhé nebo třetí kontakty nakaženého,” řekl pro Českou televizi člen řídícího týmu Chytré karantény, Petr Šnajdárek.
Rážová s tím v zásadě souhlasí. “Měli by být ale poučeni o tom, jak se chovat a eventuálně by si mohli nainstalovat novou aktualizaci aplikace eRouška, která by měla být v dohledné době spuštěna,” dodává na adresu lidí, kteří do karantény nepůjdou, přestože by za současných podmínek měli.
Úleva pro hygieniky
Nově by hygienici také kontaktovali pouze nejbližší okolí nakaženého člověka, což by pro ně oproti současnému stavu představovalo obrovskou úlevu. Dnes má totiž každý nakažený klidně několik desítek kontaktů, které se od něj mohli infikovat. Ty všechny musí hygienici řešit – a nestíhají.
Problém s novými pravidly nemají ani lékaři, a to především proto, že nevidí nikterak silně stoupající trend těžkých případů. “Situace je pod kontrolou. Pořád platí to, že 80 procent pacientů má mírné nebo žádné příznaky,” vysvětlila primářka kliniky infekčních nemocí v pražské Nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová. Ona sama by byla nejraději, kdyby společnost začala Covid-19 vnímat jako jedno z běžných infekčních onemocnění a přistupovat k němu jako k běžné chřipce s lehkým průběhem.
Česká republika jako riziková země
Opatrný je zatím epidemiolog Roman Prymula, který má zejména u premiéra Babiše stále silné slovo. “Myslím, že dělat závěry je ještě velmi předčasné a o novém modelu se bude ještě diskutovat,” uvedl pro idnes.cz Prymula.
Pravdou ale je, že o omezení testování se začalo mluvit i z čistě pragmatických důvodů. Česká republika totiž začíná být evropskými zeměmi vnímána jako jedna z nejrizikovějších, protože zde počty případů rychle rostou. Podle jednoho z vysvětlení je to ale především proto, že se tu testuje více než v okolních zemích a že se testují zejména asymptomatičtí a mladí pacienti. V důsledku toho se zužuje seznam zemí, kam mohou Češi bez karantény vycestovat.
Foto: Freepik