Někteří odborníci jsou přesvědčeni o tom, že nové způsoby výroby energie se nerozšíří do té doby, dokud nebudou naprosto široce dostupné, a to jak z hlediska ceny, tak i jednoduchosti montáže. Jenže zatímco ještě před pár měsíci se zdála myšlenka toho, že by se například solární panely prodávaly byť jen v hobby marketech, kde by si je lidé koupili a sami doma nainstalovali, zcela iluzorní, teď už je to realitou. A navíc si vlastní fotovoltaickou elektrárnu můžete koupit rovnou v Lidlu.
To tu chybělo
Ano, tento obchodní řetězec opět doslova předběhl dobu a začal prodávat jednoduché fotovoltaické elektrárny takříkajíc vedle rohlíků a jogurtů. Zatím jen v Německu, avšak zkušenost ukazuje, že sortiment, který se na tomto trhu osvědčí, rychle putuje i na ty další, tedy včetně České republiky.
Pojďme se ale podívat na to, co Lidl lidem vlastně nabízí. Pod svou oblíbenou značkou Parkside uvedl vlastní fotovoltaickou elektrárnu, která se hodí doslova na každý balkon. Můžete si tak jednoduše vyrábět vlastní elektřinu a hodně ušetřit. Koupit si ji můžete nejen v internetovém obchodě, ale i v kamenných pobočkách Lidlu.
Základní provedení fotovoltaické sady nabízí výkon 150 wattů, přičemž se počítá s možností jeho rozšíření až na velmi slušných 600 wattů. Doslova revoluční je nicméně cena, za kterou se startovací set prodává. Stojí totiž méně než pět tisíc korun, kdy za tuto částku dostanete solární panel i chytrý střídač, který už je navíc kompatibilní s mobilní aplikací Lidl Home, odkud ho můžete snadno ovládat.
Snadná instalace
Sada je modulární, a proto ji lze pomocí dalších solárních panelů jednoduše rozšířit na vyšší výkon, a to až na 600 wattů. Takový výkon už pohodlně stačí na pohánění celé řady spotřebičů, které se v průměrné domácnosti nacházejí. V rámci balení najdete také veškerý potřebný montážní materiál a také návod, tudíž si vše složíte, nainstalujete a zprovozníte, jako byste kupovali třeba kus nábytku.
V Německu přitom už s takovými kousky počítá i legislativa. Fotovoltaickou elektrárnu si můžete skutečně nainstalovat sami a nepotřebujete k tomu žádné povolení. Po zprovoznění pouze vyplníte krátký formulář, což zabere jen pár minut. V tomto ohledu by Česká republika měla přidat, protože tak jednoduché by to tu nebylo. To by ale neměl být problém. Vlak už se rozjel a těžko ho brzdit.
Foto: Shutterstock
Tak to je hodne zajímavé👍
Je, zkuste si také vyhledat téma balkonové elektrárny. Má to jako vždy i háčky. Ať už právní stavební a hlavně s Vaším dodavatelem elektřiny.
No a v Hornbachu u nás v Česku už takovou fotovoltaiku prodávají. Panel 300 Wattů za 12.500 korun.
Ano, ale má to háček – když vypadne elektrická síť, přestane “elektrárna” dodávat energii – i když slunce svítí a spotřeba je menší, než dodávaný výkon….