Na sociálních sítích se množí stížnosti lidí, po kterých jejich banky poměrně přísně vyžadují informace o tom, co se děje na jejich účtech. Pravdou je, že Češi se s podobným jednáním dosud příliš nesetkávali, tedy pokud neměli na účtech pohyby v milionech korun za měsíc, ovšem teď probíhá lustrace i na mnohem nižších úrovních.
Přísné kontroly
Spolu s tím, jak se peníze stále více pohybují všude možně po světě a elektronické bankovnictví se využívá v masivní míře, roste také regulace tohoto odvětví. Banky jsou pod velmi tvrdou kontrolou a musí dokonale vědět, co se na účtech jejich klientů odehrává. A pakliže o tom mají sebemenší pochybnost, musí to začít řešit.
“Jednou mi volal bankéř, myslel jsem, že mi chce nabídnout nějaký nový produkt. Ale velmi vážným hlasem se mě zeptal, že potřebuje vědět účel transakce, kterou jsem provedl na zahraniční účet a také, jak jsem tyto peníze získal,” uvedl pan Karel, kterého něco takového velmi překvapilo. “Nechtěl mi ani říct, zda je někde nějaký problém, a když jsem informace poskytl, ani nepotvrdil, zda je tedy vše v pořádku. Bankovní účet stále mám, tak doufám, že je.“
Šlo přitom o vcelku běžnou transakci, kterých v minulosti provedl hned několik a nikdy to nikoho nezajímalo natolik, aby se dožadoval vysvětlení. Diskuze na internetu jsou ale podobných příběhů doslova plné. Na první pohled je jasné, že banky s kontrolou účtů a transakcí přitvrzují.
Raději vyhovte
Klientům se příliš nelíbí, že s nimi v takový moment jednají zvláštně. I když nic neprovedli, připadají si, že udělali něco špatně. Banky se však jen drží předepsaných pravidel, kdy pravděpodobně nesmí prozrazovat příliš. V drtivé většině se ale transakce snadno vysvětlí a nic se nestane. Pakliže by ale banka měla další podezření, předala by ho Finančnímu analytickému útvaru.
Proto se také vyplácí bance požadované informace vždy poskytnout. Lidé přitom často dělají nepatřičné vtípky, případně se staví na odpor, přičemž jim nedochází, že to rozhodně není na místě. V takovém případě to může skončit zrušením bankovního účtu a postoupení problému úřadům.
Foto: Shutterstock
Je to ochrana před praním špinavých peněz, financováním terorismu, podvodům, daňovým únikům apod. Osobně s tím nemám problém. Pokud chci provést anonymní transakci či zaplatit něco na online černém trhu, použiji kryptoměny. Klasický účet v bance používám pouze k legálním transakcím a s kontrola ze strany banky mi tedy nevadí.
Nemyslím si, že jsou na černém trhu kryptoměny tak etablované, jak se nám snaží někdo neustále naznačovat. V tomto směru vede stále celosvětově dolar. Stejně jako neexistuje bezmezná anonymita krypto transakce.