Ukrajinské letouny MiG-29 jsou vybaveny zastaralými přístroji, které nedostačují v porovnání s moderními ruskými stíhačkami, zejména co se týče jejich radarové technologie. Existují však některá západní letadla, která jsou v této oblasti výkonnější.
Ukrajinští piloti vyjádřili svou nespokojenost se starými radary letounů Mikojan MiG-29 Fulcrum, které jsou přes 40 let staré. Podle nich nemají takový výkon, aby s nimi mohli bojovat proti modernějším ruským letounům a dronům. Není žádným tajemstvím, že ukrajinští vojáci prahnou po západních bojových letounech, především o General Dynamics F-16 Fighting Falcon, ovšem zatím bezvýsledně.
Letadla MiG-29 slouží již přes 40 let
Je pravdou, že letouny MiG-29 jsou starší konstrukce, které byly zařazeny do výzbroje v roce 1981, čemuž odpovídá jejich radarové vybavení, včetně radarů typu Zhuk. Avšak existuje několik verzí těchto radarů, přičemž nejrozšířenější varianta Zhuk-M dokáže detekovat cíl o velikosti 5 metrů vzdálený až 120 kilometrů. Podle ukrajinských pilotů však tyto letouny nedokážou efektivně sestřelit ruská letadla, drony nebo řízené střely.
Nicméně není pravda, že by ukrajinské letouny nebyly schopny úspěšně sestřelit ruská letadla, Ukrajina již několikrát oznámila úspěšné sestřelení ruských letadel svými stíhačkami a také zničení řízených střel a dronů. I když se Ukrajině podařilo sestřelit několik ruských letadel a zničit několik řízených střel a dronů, jejich schopnosti jsou stále omezené. Rusko disponuje letouny, jako je MiG-31 Foxhound nebo Su-35 Flanker-E, které jsou vybaveny výkonnějšími radary s větším dosahem. Navíc mají i letouny Suchoj Su-57 Felon s moderním radarem typu AESA, které představují pro ukrajinské letectvo ještě větší hrozbu.
Nedostatek letounů s radary AESA problém neřeší
Existují i další možnosti, jako například francouzský Dassault Rafale nebo nová verze švédského JAS 39E/F Gripen. Tyto letouny jsou však také omezeně dostupné. Nejvhodnější volbou by pravděpodobně byly Gripeny, protože jsou schopny operovat z provizorních ploch, což je výhoda v situaci, kdy nemá Ukrajina dostatek kvalitních letišť.
Nakonec zůstává nejasné, jaká letadla Ukrajina získá a jaký vliv budou mít na řešení současné situace.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, BulgarianMilitary, BBC
Nám by určitě stačili. Tedy alespoň podle opozice a kdyby jsme dělali to co po nás chtějí rusáci, tak by nám určitě i dál poskytovali servis a díly.