Jedna z největších českých bank, respektive její mateřský ústav, se topí v takových problémech, ze kterých je jen velmi obtížné vybřednout bez úhony. Je to totiž volba mezi dvěma složitými možnostmi, z nichž žádná není pro banku ideální. Blíží se ovšem moment, kdy se bude muset rozhodnout a nést následky.
Proč to dělá?
Řeč není o nikom jiném než Raiffeisenbank, jejíž rakouský majitel má banky po celé východní Evropě. Co dříve bylo doslova skvělým byznysem, protože východní trhy se rychle rozvíjely a místním lidem se navíc daly účtovat vysoké poplatky za běžné služby, je v současné době velkou zátěží.
Banka se totiž ocitla v nezáviděníhodné situaci. Kromě toho, že ve velkém působí na Ukrajině, kde jsou její investice v ohrožení kvůli bujícímu konfliktu, má navíc také významné državy v Rusku. A tam momentálně neuvěřitelným způsobem prosperuje. Právě na tomto trhu tvoří velkou část svého zisku, a to mimo jiné proto, že většina konkurenčních evropských a amerických bank se z něj stáhla.
Pro Raiffeisenbank by bylo pochopitelně úžasné, kdyby v Rusku mohla nadále působit a dělat, že se jí současné problémy netýkají. Ovšem už teď čelí masivním výzvám, aby následovala cestu svých konkurentů a ze země se okamžitě stáhla. Jde jak o výzvy evropských orgánů, tak i firem a jednotlivců.
Podivná obhajoba
Stále více se ukazuje, že lidé nechtějí mít co do činění s bankou, která působí v Rusku a nepřímo se tak podílí na jeho hospodářském systému. Ostatně, Ukrajina to řekla jednoznačně, když Raiffeisenbank zařadila na seznam sponzorů války. Některé české firmy už oznámily, že u této banky ruší účty a přesouvají se jinam. Ze sociálních sítí potom plyne, že podobně se zachovala i spousta jednotlivců.
Je přitom až neuvěřitelné, jak se banka snaží svou přítomnost v Rusku obhajovat. V nedávné době to předvedla například členka dozorčí rady a hlavní ekonomka české pobočky Helena Horská. Ta se vytasila s argumentem, že pokud by Raiffeisenbank v zemi přestala působit a propustila by své zaměstnance, byli by tito odvedeni na frontu. Podobnou slovní ekvilibristikou bychom si ale mohli obhájit úplně vše. To zřejmě stačit nebude.
Foto: Shutterstock
Naopak, Putinův rubl je krvavý, dokonce i zapáchá ale i tak musíme Putina o něj ochudit aby ho nemohl použít na válku.
Ty máš krvavý mozek, jsi se učil ideologie od Goebelse, že, je rok 2023, neexistují žádný krvavý peníze, jediné, když konkrétní bankovku potřísní krev. Zeptej se umělé inteligence, i ta má větší inteligenci než ty.
Kritizovaná banka si počíná bohulibě.
Tak už vím kam se přesunu. Do Reiffeissenbanky.
Taky dobrá blbost, spolehlivá banka a peníze jsou všude peníze.
Banka by měla pisálka zažalovat za poplašnou zprávu.