Současná složitá situace kolem pohlaví a jejich možných změn, která má závažné dopady například do oblasti sportu, může vést k často až středověkým praktikám. Hodně o tom vypověděla švédská fotbalistka Nilla Fischerová, která ve své knize popsala velmi ponižující chvíle, kterých se ona a její spoluhráčky musely účastnit.
Nařídili jim to
Vše se odehrálo na Mistrovství světa v Německu v roce 2011. Objevilo se tam totiž podezření, že tým Rovníkové Guineje nesestává pouze z žen, ale že do něj proniklo také několik mužů. Takový mančaft by měl pochopitelně nepopiratelnou výhodu, kterou dokáže potvrdit každý, kdo někdy viděl mužské a ženské fotbalové utkání.
Namísto toho, aby byly zkontrolovány pouze členky týmu, u kterého se objevilo podezření, v zájmu rovnosti musela kontrola proběhnout u všech. “A tak nám řekli, že se dole nemáme holit a že doktorovi předvedeme své genitální partie,” popsala fotbalistka v knize s názvem Didn’t Even Say Half Of It (Neřekla jsem ani polovinu).
Hráčkám z vyspělých zemí, jako je právě Švédsko, to přišlo opravdu divné. “Žádná z nás nerozuměla tomu, proč se nemáme holit, ale udělaly jsme to. Povídaly jsme si o tom, kam až to celé zašlo a zda bychom náhodou neměly odmítnout,” líčí Fischerová. “Zároveň jsme ale nechtěly ohrozit naši příležitost zahrát si na mistrovství. A tak jsme do toho šly, jakkoliv to bylo divné a ponižující.”
Proč to zašlo tak daleko?
“Svlékla jsem si rychle šortky a spodní prádlo najednou. Fyzioterapeutka přikývla a směrem k doktorovi řekla jo. Ten si to poznamenal a šel k další hráčce,” popsala fotbalistka proces, kterým byly pravděpodobně zkontrolovány všechny fotbalistky na tomto mistrovství.
Nejrůznější sporty tuto problematiku musí nadále řešit, protože se stále objevují protesty, že ten který sportovec, respektive sportovkyně je jiného pohlaví, než jaké deklaruje. Obvykle se taková podezření objevují tehdy, když někdo danému sportu nezvyklým způsobem dominuje.
Je nicméně otázkou, proč hráčky musely podstupovat takovouto kontrolu, když bylo možné využít i rychlého DNA testu s odběrem slin, který by jasně určil pohlaví.
Foto: Shutterstock, zdroje: Web.de, AS.com