Když konzumujete nějakou potravinu, příliš přitom nepřemýšlíte o tom, že by vás mohla velmi závažně poškodit. Spoléháte se totiž na to, že tyto produkty jsou u nás kontrolované a musí splňovat řadu podmínek. Jenže ty vycházejí ze současného stavu poznání. Tu a tam se přitom objeví nový poznatek, který může vhodnost té které potraviny postavit na hlavu, a to dokonce do té míry, že může být zcela zakázána.
Závažné zjištění
V tomto případě nejde o výsledný produkt jako takový, ale oblíbenou příměs řady potravin, které se přitom prodávají i v České republice. Jedná se o sladidlo známé jako sukralóza. Pokud se přitom o potravinářský průmysl hlouběji nezajímáte, zřejmě ani netušíte, že se něco takového do potravin přidává. Vězte však, že se tak děje poměrně běžně.
Ale teď už k tomu, co může způsobovat. Američtí vědci přišli se zjištěním, že toto sladidlo, které ve složení výrobku můžete vidět pod značkou E955, může velmi závažně poškozovat DNA. Tato sloučenina je prý genotoxická a v buňkách rozkládá genetickou informaci.
Toto sladidlo má širokou škálu využití a používá se například do dezertů, sladkostí, žvýkaček, cereálií, ovocných džusů, sladkých omáček nebo do instantních či hotových jídel. Těžko se mu tak vyhnete, pokud se na to vyloženě nezaměříte a nebudete každý jeden výrobek bedlivě zkoumat.
Jak bohužel vědci potvrdili pro magazín News Medical, teoreticky stačí, když si potravinu s touto sloučeninou dáte jednou a už se v těle odehrává neblahý proces. Pravdou je, že šlo o výzkum v laboratoři, nikoliv v reálu a je ještě docela možné, že tělo má nějaký ochranný mechanismus, který tomu zabrání. Není to však zdaleka jisté.
Pomalé zkoumání
Látka je v rámci Evropské unie, tedy i v České republice nadále povolena, a tak se bude v nejbližší době přidávat do potravin dále. Pravdou ale je, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin již řeší podnět na toto téma a vážně se jím zabývá. Podle vyjádření mluvčího úřadu probíhá přehodnocování bezpečnosti tohoto i dalších sladidel.
Na verdikt si ale ještě minimálně několik měsíců počkáme. Je docela možné, že padne až v roce 2024, což není příliš povzbuzující, vezmeme-li v potaz, jak potenciálně nebezpečná tato přísada do potravin je.
Foto: Shutterstock
A možná bude hůře. Tráví nás tímto jako potkany, protože pro ně potkany jsme.
Doporučuji zbavit se bytů a skupovat co jde na venkově. I stará stodola jde předělat. Získat půdu a začít na ni znovu pracovat. Chovat alespoň drobná, hosp. zvířata. Zakládat komunity a vyměňovat si zboží. Ten ma přebytek toho a ten zase onoho.
Vyjít a vymanit se z toho městského pohodlí, které zabíjí ve všech směrech. Hrozný vzduch, nepohyb a špatná strava. A také televizní zprávy a pokleslá rádoby zábava plná slizu všeho druhu.
Nejsem rádce teoretik. Tohle jsem udělal sám a po padesátce. Nic lepšího jsem udělat nemohl a mohou opravdu skoro všichni. Vylidněte jim města, kde Vás chovají jako laboratorní myši. Vybodněte se jim na práci a pracujte pouze pro sebe a svou rodinu. Jde to. Věřte mi.
No moc hezká představa. Ale když žijete v pronájmu a z ruky do huby. Tak není na to,aby si člověk koupil něco svého.
Žil jsem kdysi v pronájmu a z ruky do huby, má pozdější manželka taky tak. Dnes bydlíme ve vlastním na venkově, a rozhodně se nemáme špatně. Jsme i zajištění na stáří, důchod nás zajímat nemusí. Stačilo jen jen nebát se změn a hlavně makat.
“Tráví nás tímto jako potkany, protože pro ně potkany jsme.”
Kdo jsou oni? Pro koho jsme potkany, kdo nás tímto tráví a proč?
Ahoj Antoníne.
Dávám Ti za pravdu. Ve svých 55 letech jsem vzal svoji pronajatou půdu od velkozemědělců a založil sad. Nyní již začíná rodit a z náletových bříz jsem si letos poprvé vytěžil palivové dřevo. Omezil jsem plynové topení a tuto zimu jsem topil dřevem. Když jsem dům stavěl, vystavěl jsem pět komínových trub ve třech komínech. tenkrát to vypadalo jako dům – pekárna. Nyní po 40 letech jsem je zprovoznil a i když vím, že jsem se tím vrátil o 50 let zpět jsem spokojený, protože neplatím překupníkům za předraženou energii a radši zaplatím českému hajnému a i když je to s prací ještě polovinu nákladů ušetřím. Mohu všem doporučit. Od malinka jsem byl členem chovatelů drobného zvířectva a i když vím, že to je práce a šlapání v hovínkách. Měli jsme slepice, já holuby a králíky a sem tam husy z toho mi do dneška vyšlo, že nejlepší je pár slepic. Odpadá veškerá šlechtitelská práce – schánění samců z cizí krví a tak, odpadá i zabíjení králíků a máte ze tří slepic cca dvě vejce denně což pro spotřebu stačí bez skladování a prodávání. Mohu také doporučit.
Pěkný den
cechoslovak