Možná jste si také všimli, že žijeme ve státě, kde platí stále přísnější a přísnější pravidla, popřípadě regulace, a to na jakoukoliv oblast naší činnosti. Postupně se utahují šrouby, přičemž se tak obvykle děje poměrně pomalu a po menších krůčcích, aby to nevyvolalo velký odpor. Když se to ale nasčítá a podíváte se zpět, zjistíte, že jste přišli o velkou část svobod a možností volby.
Nevybíravé způsoby
Je přitom zajímavé, jakým způsobem jsou nejrůznější záležitosti vynucovány. Jedna věc jsou pochopitelně zákony jako takové, které se musí dodržovat. Pak je ale i řada mnohem měkčích způsobů, jak určitou aktivitu omezit. Například tím, že se výrazněji zdraží, popřípadě ztratí dotace apod.
Často se přitom v poslední době mluví o zákazu kotlů, ať už na uhlí nebo třeba rovnou i na plyn. To se samozřejmě nese v duchu ochrany klimatu, které se dnes podřizuje úplně vše. Jak se ale ukazuje, nemusí dojít k zákazu jako takovému, aby si lidé třeba kotel na uhlí už zkrátka nekoupili.
Může vám to totiž jednoduše zakázat samotná banka, od které si berete například úvěr na rekonstrukci nebo výstavbu domu či bytu. “Včera jsem pročítal úvěrovou smlouvu od Hypotéční banky. Je tam klauzule, že peníze z úvěru nesmím použít na nákup uhlí a kotle na uhlí,” uvedl na Twitteru jeden z uživatelů, kterého něco takového překvapilo. Dodal, že má skupinu ČSOB, kam tato banka patří, rád, ovšem přesto ji počastoval nevybíravým výrazem.
Co vám povolí a co zakážou?
Možná si teď řeknete, že kotel na uhlí už by si do zrekonstruované nemovitosti nikdo nedal. Ale není to třeba právě proto, jaký se proti tomuto zdroji energie vede v posledních letech boj? A není zajímavé, že se uhlí v posledním roce, byť zřejmě jen dočasně, vzalo na milost? Uvědomme si také, že jde stále o největší zdroj elektrické energie v České republice.
A nemusí přitom jít ani tak o uhlí, jako spíše o to, že vám banka bude říkat, co smíte a co nesmíte. Nad kotlem na uhlí může většina lidí ještě mávnout rukou. Ale nebude v podmínkách za rok třeba i kotel na plyn, případně povinnost postavit dům v určité energetické třídě? Ve skutečnosti k tomu vše směřuje, což není vůbec pozitivní.
Foto: Shutterstock
Tak tady v tom našem ” “demokratickém ” státě začíná být pěkný b o…l ! Banka nám bude nařizovat, co si můžeme za své vydělané a zdaněné peníze koupit? Není to náhodou na příkaz EÚ ??? To je neskutečné.
Dokonce prý bance musíme prokázat, z jakého zdroje máme peníze. Myslím si, że pokud budu v podezření, že jsem peníze lidově řečeno ukradla, tak na to je policie, aby to prošetřila a ne banka. Ještě že jsem stará, protože žít v takovém státě, do kterého se hrnou podivná, někdy i negramotná a nebezpečná individua , která přepadávají, sexuálně zneužívají a pod. , se mě nechce. Už teď si připadám v naší zemi jako menšina, která si musí nechat všechno líbit od migrantů. Nejsem rasistka, ale toto pro naši zemí není žádné obohacení, ale zkáza. Nadarmo se neříká ” za dobrotu na žebrotu ” . Proč nejsou střeženy hranice ?Nikoho bych k nám už nepustila. Evropa není nafukovací.