Předpovědi evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra ohledně koronaviru se naplňují s nebývalou přesností. Chtělo by se říci bohužel, protože jde o předpovědi, které nemohou nikoho těšit.
Pár dní dělá obrovský rozdíl
Profesor Flegr na svém Facebooku před měsícem předpověděl, že se Česká republika dostane na tisíc případů nově nakažených koronavirem 11. září, a to v době, kdy případů bylo jen několik set a vláda i hygienici veřejnost svorně ujišťovali o tom, že je situace plně pod kontrolou. Flegra mnozí osočovali, že to vidí příliš černě. Realita? Hranici tisíce nakažených jsme překonali o několik dní dříve a od té doby epidemie jen nabírá rychlost. Těch pár dní přitom parazitologa velmi znervózňuje. “Jakmile je nějaký proces exponenciální, pár dní může znamenat obrovský rozdíl v celkovém výsledku,” uvedl pro idnes.cz. “Ta potvora se šíří dokonce rychleji, než jsme předpokládali. A ty velmi nepříjemné důsledky tu mohou být ještě o měsíc dříve.”
Čtěte také: Virus nezeslábl, na podzim to bude malér, varuje lékař, který léčí ty nejtěžší případy v Česku
Podle něj vysvětlení současného stavu není kdovíjak obtížné. Jde především o bezstarostnost. Lidé jako by zapomněli na to, že virus nikam nezmizel, jen se nám ho podařilo na čas potlačit. Mnozí se tak začali objímat, podávat si ruce, mačkat se na sebe, chodit na hromadné akce a pochopitelně nenosili roušky. “Tento virus se šíří aerosolem. A když se mu před dýchací cesty dá zábrana, tak se prostě od nakaženého nerozšíří,” upozornil na jednoduché pravidlo Flegr. Právě roušky se přitom stali mnohými nenáviděným symbolem, který odmítají nosit.
Školy se musí zavřít
Podle Flegra začalo zavádění opatření příliš pozdě. Pokud by se začalo v srpnu, dala by se situace ještě nějak zvládnout. Teď ale bude třeba zatáhnout za záchrannou brzdu. Podle biologa je nutné okamžitě uzavřít univerzity a domnívá se, že by to mělo platit i pro střední školy. “Začal bych uvažovat i o druhých stupních základních škol. Tam by to mohlo ještě chvíli vydržet, ale ne moc dlouho,” řekl Flegr.
Ideální by podle něj bylo, kdyby se uzavřely všechny školy, ale chápe, že v případě prvních stupňů základních škol by se to významně podepsalo na ekonomice, kterou je také třeba brát v potaz. Ostatně, premiér Andrej Babiš už dříve řekl, že tentokrát si ekonomiku už nebudeme moct dovolit zastavit.
Promoření není řešením
Podle Flegra jsou například úvahy o promoření populace dosti odvážné. “Promoření? Ale promoření? To je, zdá se, 60 procent populace, odhadoval bych možná i 50 procent, protože měníme chování. Ale i tak: 5 milionů lidí se před získáním kolektivní imunity nakazí. A i kdyby zemřelo jen jedno procento z nich, jsou to šílená čísla (50 tisíc mrtvých). A hlavně je to zbytečné.”
Čtěte také: Levný lék na koronavirus opravdu funguje. Zabírá do 90 minut a lze brát i preventivně
Za mnohem lepší variantu považuje dočasnou změnu v chování lidí, kteří opět musí vzít zodpovědnost sami za sebe a své okolí do vlastních rukou. V druhém sledu by měla pomoct vakcína, na které už několik desítek vědeckých týmů pracuje a zdá se, že by některé z nich mohly být k dispozici ještě do konce roku. Promoření je podle Flegra nesmírně drahou variantou, která by navíc vygenerovala příliš mnoho mrtvých a také lidí s podlomeným zdravím.
Foto: Facebook J. Flegra