Dobré a kvalitní stravování k pořádné dovolené zkrátka patří a je přitom jedno, zda si ho zajišťujete individuálně nebo je součástí zájezdu, který si objednáte v podobě balíčku. Pokud si dnes někdo vozí do dovolenkové destinace řízky a sekanou, ochuzuje se možná až o polovinu celkového zážitku, který může získat. Jistě, ušetří, ale někdy je na místě se ptát, zda to bylo skutečně účelné.
Hody se nekonaly
Velké množství lidí sahá pro jednoduchost po předpřipravených zájezdech od cestovních kanceláří. Tam je, kromě délky zájezdu, destinace a způsobu dopravy, nutné vybrat si také program stravování. Málokdy už se vidí, že se nabízí pouze snídaně, a dokonce i polopenze už je na ústupu. Naopak vše začíná válcovat režim all inclusive, který je skutečně lákavý, protože slibuje, že lidé budou moci konzumovat jídlo a pití co hrdlo ráčí.
Málokdo už si ale uvědomuje, že all inclusive může mít mnoho podob a už i české cestovní kanceláře se v něm snaží rozlišovat, když před něj někdy připojí třeba i slůvko “ultra”. Klasický program “vše zahrnuto” totiž může být někdy i poměrně chudý, jak se přesvědčila rodina z Brna, která se vrátila z pobytu na řecké Krétě.
“Něco tak hrozného jsme ještě nezažili, a to na all inclusive jezdíme už pět let. Ráno byly jenom párky, vajíčka, jeden druh salámu a jogurt. Přes den dávali nepoživatelnou pizzu a dva druhy vodové zmrzliny. K večeři pořád jenom hranolky, rýže a nedochucené maso. Někdy se to nedalo skoro jíst a do postele jsme šli hladoví,” líčí paní Klára, která okamžitě sepsala stížnost na cestovní kancelář, která jí však odpálkovala s tím, že jde o běžný standard. “Samostatnou kapitolou bylo pití. Nakonec jsme skončili na vodě, protože postmixové nápoje byly jako lepidlo a to pivo, to bych nikomu pít nepřála. Nic tak hrozného jsem nikdy neměla.“
Někde je to lepší, jinde horší
Hotel byl deklarován jako čtyřhvězdičkový, avšak svá nejlepší léta měl prý už dávno za sebou. To by rodině nicméně nevadilo, v podobných už několikrát byla a stravování sice obvykle nebylo hvězdné, ale ani nepředstavovalo zklamání. Tentokrát však byly úspory hotelu do očí bijící, bohužel na úkor zákazníků.
Pravdou je, že program all inclusive se liší i v závislosti na dané zemi. Zatímco třeba v Turecku jsou švédské stoly známé svou pestrostí a skvělou nabídkou i v méně luxusních hotelích, právě v Řecku je leckdy vidět, že klientovi nic navíc dát nechtějí.
Čtěte také: Manažerka hotelu v Turecku: Češi jsou tu nechvalně proslulí, jedna ostuda za druhou
Častým zdrojem zklamání je potom i představa českých rodin o neomezeném alkoholu. V rámci all inclusive máte totiž obvykle nárok pouze na základní sortiment, a to místních nápojů. Většinou to znamená, že si na nich moc nepochutnáte, a navíc třeba pivo budete zřejmě dostávat do dvoudecilitrových bílých kelímků.
Foto: Shutterstock
Eri Beach a village🤔
Dobrý den, byli jsme letos na Korfu a absolutní luxus za málo peněz ( všichni jsme přibrali a moc si pochutnali). Že zkušeností víme, že je to individuální, ale většinou Řecko super👍 Pěkný den
Jedu na Korfu s dcerami v září Ibiscus 5*. Těšíme se a věříme, že to bude jak píšete.
S Řeckem máme stejnou zkušenost, jak píšou v článku. Byli jsme na Korfu ve městě Sidari. Nepamatuju si název ubytování, ale byla to pouze jídelna s “all inclusive” u které byl bazén a ubytování bylo různě po městě. Jídlo bylo opravdu hrozné, na oběd nevzhledné rybí filé, horší jak ze školní jídelny nebo pečené kuřecí kousky a většinou hranolky, rýže. Na večeři pak zbytky z oběda. Vrchol dne bylo rizoto. Během dne byly pouze housky se šunkou a nápoje. Nápoje- víno kyselé, pivo vodové, pak nějaké “sodovky”. No a pokoje taky žádný luxus. “Hotel” má 3* ale vůbec to tomu neodpovídá. Řekl bych spíše 1*
3*Řecko je značně rozličné, vždy je předem dobře kontrolovat recenze konkrétního hotelu ani cena nemusí hrát roli. Byl jsem za málo v super hotelu se super jidlem, jako za hodně a v bídném servisu. Jen recenze polských turistů je třeba brát s nadhledem. Ve tři hvězdě za 20k/ person, se tam člověk v hlavní sezóně neprecpe.