Jsou to slova, která mohou v dnešní době znít až kacířsky, ale v zásadě korespondují s názorem dalších expertů. Ti už dnes vědí, že koronavirus lidstvo v žádném případě nevyhubí. Jde jen o velmi nepříjemnou kaňku v jeho historii, kterou ale za rok, dva nebo tři s největší pravděpodobností zvládneme způsobem, že Covid-19 budeme považovat jen za jednu z mnoha nemocí, jež nám každý rok hrozí. A možná se k němu budeme stavět podobně jako dnes k chřipce a nebudeme chtít ani investovat do očkování, abychom se před ním uchránili.
Někteří vědci a lékaři tak opatrně říkají, že osud byl k lidstvu ještě vlídný. Sice seslal celosvětovou epidemii, ale relativně vlídného viru. Pokud to přitom pojmeme správně, může jít o příhodnou přípravu na horší časy nebo situaci, kdy přijde podobně infekční virus, ale s mnohem vyšší smrtností.
Čtěte také: Chcete tu mít 50 tisíc mrtvých? Parazitolog Flegr vyzývá vládu, ať okamžitě zavře školy
Koronavirus jako příprava na neveselou budoucnost
Potvrzuje to i lékař Tomáš Šebek, který má ze svých misí u Lékařů bez hranic četné zkušenosti s nejrůznějšími infekcemi v zaostalém světě. “Neříkám, že by se měl bagatelizovat, ale není to ebola. Na začátku epidemie mluvil premiér o válečném stavu a také někteří kolegové lékaři malovali čerta na zeď. Je to nová věc, nicméně dnes už víme, že není důvod k panice,” řekl pro idnes.cz Tomáš Šebek.
Čtěte také: Levný lék na koronavirus opravdu funguje. Zabírá do 90 minut a lze brát i preventivně
Šebek míní, že jsme až příliš zhýčkaní tím, v jak klidné a bezpečné části světa žijeme. Odvykli jsme si vnímat jakékoliv hrozby, a tak nás i poměrně malá nepříjemnost vykolejí. Navíc bereme vše na lehkou váhu a už teď se chováme tak, jakoby se nic nestalo. “Pokud vyloučím třetí světovou válku, jsem přesvědčen, že jednou přijde mnohem horší epidemie. Tohle byl jen mírný políček, abychom se vymanili z bubliny nedotknutelnosti,” řekl k tomu Šebek.
Foto: Freepik