Ačkoliv jde o kontroverzní krok, už mu pravděpodobně nic nezabrání. Vláda se před několika dny shodla na tom, že superhrubá mzda definitivně skončí, respektive se čistá mzda začne počítat opět ze mzdy hrubé. Důležité přitom je, že zůstane zachována sazba pro daň z příjmu, a to 15 %. Daň se tak bude odvádět z nižšího základu. Velkou výhodu získají všichni zaměstnanci, kterým se vlastně bez výjimky zvýší plat. Teprve od měsíční mzdy 140 tisíc korun bude daň činit 23 %. Ale i tito silně nadprůměrně vydělávající zaměstnanci si ve výsledku polepší.
Jak poroste průměrný čistý plat
“Pokud od 1. ledna dojde ke zrušení superhrubé mzdy a jejímu nahrazení 15procentní sazbou z hrubé mzdy, bude to jedno z nejzásadnějších daňových opatření v novodobé historii České republiky. Dotkne se milionů zaměstnanců. Citelně. Podívejte se na některé profese dle odhadu průměrných platů v roce 2020,” uvádí ve své zprávě ministerstvo financí.
Úřad Aleny Schillerové se rozhodl jasněji deklarovat, co to zrušení superhrubé mzdy reálně bude znamenat pro jednotlivé profese, pokud by si to náhodou někdo nedokázal představit nebo spočítat. Ministerstvo tak vybralo celkem deset nejčastějších profesí, na kterých ukázalo, nakolik se jejich zástupcům zvýší čistá mzda.
Například kuchařka ve škole si oproti dnešnímu čistému platu polepší o 1243 Kč, učitelka už téměř o dvojnásobek. Z prezentovaných profesí na tom bude nejlépe lékař, kterému bude každý měsíc chodit na účet o 4448 Kč.
Nejvíce si polepší lidé, kteří to tolik nepotřebují
Z těchto čísel poměrně jednoznačně vyplývá to, co odborníci na zrušení superhrubé mzdy nejčastěji kritizují. A sice, že nízkopříjmové skupiny se nepolepší zdaleka o tolik jako ty vysokopříjmové. Zkrátka a dobře, lidem s vyšším platem zbude v peněžence výrazně více. Navíc se dá očekávat, že tyto peníze si spíše uloží a nepošlou je dále do spotřeby jako by to udělali lidé, kteří takříkajíc počítají každou korunu. Řešením mohlo být navýšení daně z příjmu na 19 % nebo nižší hranice pro daňovou progresi.
Takto totiž ve státním rozpočtu bude každoročně scházet 90 miliard jen na základě tohoto rozhodnutí. “Ministerstvo financí počítá s tím, že bude tolerovat o něco vyšší dluh. Česká republika i tak bude mít jeden z nejnižší dluhů v Evropské unii. Na to teď ministerstvo tak trochu sází, je to poněkud zvláštní, ale je to tak,” vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.
Foto: Freepik