Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr velmi dobře a jako jeden z mála předpověděl rychlost, s jakou porostou čísla nově nakažených koronavirem v první polovině září. Před měsícem se domníval, že hranici jednoho tisíce nakažených za den překonáme 11. září. Ve skutečnosti se tak stalo ještě o pár dní dříve.
Flegr se přitom zabývá podrobnými výpočty šíření koronaviru a tvrdí, že těch několik málo dní bude ve výsledku znamenat poměrně značný rozdíl. Také proto můžeme očekávat, že počty případů rychle porostou, což se potvrzuje.
Laik nemá šanci růst spočítat
Podle parazitologa jsme se nechali ukolébat typickým klamáním exponenciálního růstu. “Je to potvora. Jeho hlavní záludnost spočívá v tom, že je zpočátku pomalý, že se dlouho zdánlivě vůbec nic dramatického neděje,” uvedl Flegr ve svém blogu. “Lidé dokážou docela dobře odhadnout příští vývoj, když se jedná o vývoj lineární – když každý týden stoupne sledovaná veličina, třeba počet nakažených koronavirem, o nějakou konstantní hodnotu. Neodborník však příští vývoj nedokáže odhadnout, když každý týden ona veličina stoupne o svůj násobek.”
V realitě to znamená, že se poměrně dlouho nic neděje, ale pak během několika dnů mohou počty vystřelit k takovým hodnotám, že jim nebudou stačit kapacity zdravotnických zařízení. Podle Flegra se tak dnes sice vládní představitelé možná chvástají, že ekonomiku už nevypnou, protože si to nemohou dovolit, ale ono jim nakonec nemusí nic jiného zbýt.
Růst bude velmi strmý
“Jen pro názornost: V minulém týdnu byl denní přírůstek pozitivně testovaných 1095 osob, v nadcházejícím týdnu bude zákonitě už minimálně 4000 osob a v tom dalším už více než 10 000 osob. Počty osob v nemocnici i počty osob ve vážném stavu porostou obdobně, jen o něco rychleji,” představil Jaroslav Flegr to, co nás pravděpodobně nemine. “Počty nakažených stoupají v posledních týdnech rychleji než exponenciálně, takže skutečné počty nakažených budou ještě vyšší.”
Z pozorování ostatních států, ve kterých exponenciální šíření koronaviru už proběhlo, Flegr zjistil, že od naprosté pohodičky ke katastrofě uplyne přibližně měsíc. “Pakliže nemá stát to štěstí, že si jeho předseda vlády sám na sobě vyzkouší pobyt na umělé ventilaci, nebo pakliže se zodpovědné orgány striktně nedrží předem připravených protiepidemických plánů, politici se téměř nikdy neodhodlají přijmout nutná, ale bolestivá opatření včas.”
Flegr je zastáncem zavedení všech možných opatření, která vyloženě neochromí ekonomiku, dokud je čas. Doporučuje například podobná opatření, jaká byla zavedena ve Velké Británii. Tam mají nepříjemné zkušenosti s první vlnou epidemie a její opakování už nechtějí dopustit.
Foto: Facebook J. Flegra