Zatímco ještě před několika týdny politici i odborníci svorně tvrdili, že situace s druhou koronavirovou vlnou je pod kontrolou a že nemocnice vše bez problému zvládají a je v nich dostatek lůžek i pro větší nápor pacientů, dnes je vše jinak a mnozí už jen odevzdaně očekávají, kdy nemocnice příliv pacientů s Covid-19 ve vážném stavu přestanou zvládat.
Zajímavá data k tomu přinesla nezisková organizace Hlídač státu. Ta z centrálního systému ministerstva zdravotnictví získala informace o tom, kolik je zatím k dispozici volných lůžek na důležitých odděleních.
Místa rychle docházejí
K pondělnímu odpoledni bylo v České republice volných 957 lůžek JIP a ARO z celkových 3872. Pouhých 246 je přitom podle současného rozložení určeno pro pacienty s koronavirem. Nejhorší situace je v Praze, kde ji samotný primátor Zdeněk Hřib označil za velmi vážnou. V hlavním městě je volných pouhých 14 % tohoto typu lůžek.
Pokud jde o standardní lůžka, kde je možné léčit pacienty s covidem, tak zde je volných 7129 z celkových 23 436 lůžek. Pro pacienty s koronavirem je opět určen pouze zlomek, a to 1027.
Důležitý je rovněž počet zařízení, které pomáhají pacientům ve vážném stavu. Plicních ventilátorů je v celé České republice k dispozici celkem 1048. O poznání méně je k mání speciálních a drahých zařízení ECMO. Těch mohou lékaři v republice využít celkem 65. Tyto přístroje zajišťují pacientům mimotělní oběh.
Praha na tom není dobře
V Praze už je k dispozici pouhých 113 z 815 lůžek JIP a ARO. Pouhých 19 je přitom připraveno pro okamžité přijetí pacienta s Covid-19. Standardních lůžek s kyslíkem je v hlavním městě volných 675 z 3151.
Situace je podle všeho vážná, což v České televizi připustil také předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Ten uvedl, že pokud v České republice přibude ještě tisícovka pacientů s Covid-19, již budou vyžadovat intenzivní péči, narazí systém definitivně na své kapacity.
Pokud nárůst denních případů překročí 4000, budou muset nemocnice začít omezovat péči o pacienti trpící jinými onemocněními.
Foto: Shutterstock