Teploty v České republice rychle stoupají. Kdo si snad myslel, že maxima už jsme zažili v podobě 35 °C, byl by na omylu. Zřejmě se půjde ještě podstatně výše a není vyloučeno, že přesáhneme i čtyřicítku, což je v této zemi něco naprosto výjimečného. Hodně se k ní přiblížíme už o tomto víkendu, kdy mají teploty vystoupat ke 38 °C. Na některých místech proto může být čtyřicítka překročena.
Pohltit co nejvíce horka
Ačkoliv v létě vysoké teploty očekáváme a vlastně je i kvitujeme, ostatně lidé za nimi vyráží i do dalekých krajů, všechno má své meze. V našich končinách, kde není přímořské klima, začínají být teploty nad pětatřicítkou nesnesitelné. Obzvlášť, když nemůžete být u vody, ale musíte být třeba v práci nebo doma, kde se vám pak nedaří ani pořádně vyvětrat a kde nemůžete využít klimatizaci.
Pan František však pro naše čtenáře sestavil návod, jak si doma zajistit chládek i v tomto parném počasí. “Základem je přes den neotvírat okno. I když už máte doma hodně teplo, vězte, že venku je to ještě horší, a oknem si do bytu pustíte pouze horký vzduch,” říká tento zkušený kutil. “Na ochranu před horkem jsou skvělé hliníkové žaluzie. Tento materiál dokáže před sluncem opravdu chránit. V noci ale nezapomeňte žaluzie vytáhnout, aby vám byt dále nerozehřívat, a naopak otevřít okna. To už bude venku příjemně.“
Pakliže máte doma třeba jen závěsy, stále se vám nabízejí určité možnosti. “Nebojte se je vymáchat ve studené vodě. Pochopitelně je dobře vyždímejte, nebo použijte krátký prací program,” radí František. Mokré závěsy byt krásně ochlazují a absorbují hodně horka zvenku. Pokud je nechcete rovnou namáčet, použijte rozprašovač a pravidelně je roste. Alternativou může být také namočené prostěradlo hozené přes okno.
Zaručené způsoby ochlazení
Je až překvapivé, kolik možností v bytě bez klimatizace máte, abyste si zajistili jeho ochlazení. Zapojte koupelnu i kuchyni, kam do dřezu, umyvadla a vany napusťte studenou vodu. “Nemusíte až po okraj, stačí pár centimetrů. Teplem se bude vypařovat, což bude místnost zvlhčovat. Pocitově tak budete mít větší chládek,” poradil dále František.
Čtěte také: V Česku bude hrozivé vedro. Víkend k nevydržení. Teploty vyskočí na nevídané hodnoty
Na podobném principu potom stojí využití ledových kostek. Ty si nejprve vyrobte v mrazáku a následně je dejte do mističek, které potom rozmístěte po bytě. Opět vám budou pokoje ochlazovat. “Pokud máte navíc větrák, dejte ho před kostky s ledem, čímž docílíte rozhánění studeného vzduchu po místnost,” zní další expertní rada.
Foto: Shutterstock