Nejen v České republice, ale doslova v celé Evropě panuje v těchto dnech vedro k padnutí. Nejsou to ty příjemné vysoké teploty do třicítky, na které jsme v létě zvyklí a na které se těšíme, protože nám umožňují nejrůznější vodní radovánky a možnost trávit čas venku.
Sežehnutá Evropa
Jakmile teploty překročí hranici 35 stupňů Celsia, začíná to být opravdu nepříjemné a i meteorologové v takovém případě doporučují raději nevycházet a zůstávat doma, což je poněkud v rozporu s příjemně stráveným letním časem. Bohužel, letos panují velká vedra třeba i v Chorvatsku, kde bylo dříve příjemné přímořské podnebí.
Současná vedra měla na svědomí takzvaná anticyklóna Kerberos, která pomalu odeznívá a která nám v sobotu v Česku přinesla více než stovku nových teplotních rekordů a Český hydrometeorologický ústav nestačil zpřísňovat výstrahy. Pakliže ovšem očekáváte oddech a návrat k příjemnějším teplotám, byli byste na omylu. Mnohem pravděpodobnější totiž je, že toto byl pouhý začátek a opravdu krušné dny nás teprve čekají.
Do Evropy totiž přichází anticyklóna Cháron, která se tu bude postupně šířit. Například na Sardinii meteorologové očekávají naprosto neúnosná vedra, která dosáhnou až 47 °C, jak informuje deník The Independent.
Další prudké oteplení
Ačkoliv tu máme pro tyto jevy vznosné názvy, nejde o nic jiného než o nutnost pojmenovat jednotlivé vlny veder. Něco takového dříve nebylo, a tak se k tomu příliš nepřistupovalo. Jak už ale název přicházející vlny napovídá, mělo by to stát opravdu za to, bohužel v negativním slova smyslu.
V Itálii hledí na příchod Chárona s velkými obavami, protože může zemi doslova sežehnout. Je přitom docela možné, že se brzy dostane i do České republiky. Pakliže jsme tak o víkendu ještě nepokořili čtyřicítky, v tomto případě je na ně spolehlivě zaděláno.
Foto: Shutterstock
Prestaňte už strašit. Počasí bude takové, jaké bude. Jakékoliv předpovědi na více než 2 dny jsou nespolehlivé. Ciao.
Kdo ti za takové blábolí platí.