Co fungovalo bez problémů desítky let, najednou už nevyhovuje. Prakticky na všechny spotřebiče se začínají vztahovat nové a mnohem přísnější limity a požadavky, které tyto musí splňovat, aby se vůbec mohly prodávat. Jedna věc je energetická náročnost, na jejíž snižování je teď obrovský tlak, ovšem postupně se nasvětlují také další aspekty, které jsou u toho kterého spotřebiče problematické.
Opravdu velký problém
Jak se v poslední době ukazuje, hodně pozornosti bude zaměřeno směrem na pračky. Kromě toho, že tyto spotřebiče vyžadují hodně elektřiny a v tomto ohledu je na čem pracovat, také je tu ten faktor, že z vypraného prádla proudí do odpadu nejrůznější látky, kdy ne všechny je záhodno tam ve velké míře mít.
Pozornost na sebe váží především mikroplasty. O těch se dosud příliš nemluvilo, ale vědci je dle deníku The Guardian považují za jeden z největších problémů dneška. Uvolňují se totiž z nejrůznějších moderních materiálů, kterých je na světě obrovské množství a postupně zanášejí nejen planetu a oceány, ale především naše organismy. Jsou totiž tak malé, že do nich bez problémů pronikají a následně se tu dlouhodobě ukládají. Ačkoliv zatím neznáme přesné důsledku těchto procesů, nedá příliš přemýšlení a zjistíme, že nic moc pozitivního na tom nebude.
Je to přitom právě oblečení, zejména potom syntetické, ze kterého se mikroplasty ve velké míře uvolňují, jak informuje časopis Forbes. Děje se tak přitom zejména při praní. Tyto částice potom vycházejí z každé pračky přímo do vody, kde už je prakticky nemožné s nimi něco udělat.
Připlatíte si, ale má to smysl
Proto se na evropské úrovni chystá patřičné opatření. Nebudou se už smět prodávat běžné pračky, které nejsou vybaveny speciálním filtrem na odchytávání těchto mikroplastů přímo ve spotřebiči. Toto opatření už si schválili na národní úrovni ve Francii, kde začne platit od roku 2025. Dá se očekávat, že ostatní země EU nebudou otálet příliš dlouho a zavedou ho rovněž.
Nutno uznat, že je to poměrně elegantní řešení, a na rozdíl od mnohých jiných výmyslů dává docela dobrý smysl. Filtr zajistí, že už v pračce dojde k zachycení více než 90 % všech uvolněných mikroplastů.
Má to snad jen jediný háček. Kromě toho, že vám někdo bude opět nařizovat, co si máte koupit, se dá očekávat, že nové pračky budou o poznání dražší a bohužel zřejmě i poruchovější, protože tu bude další citlivá součástka, která se bude moci pokazit. Je přitom jasné, že pokud filtr nebude fungovat dokonale, pračka vám neumožní vyprat, aby náhodou nedošlo k vyloučení mikroplastů do vody.
Foto: Shutterstock
Pane Kulhanku vy jste mozek světa nezakazuje EU prát i ručně. To by se také nemělo .