Důchodový systém v České republice má velké potíže, a to navzdory tomu, že je v některých ohledech poměrně drastický a nesrovnatelný s tím, co mají k dispozici například v západních zemích. Například, pokud jde o vznik nároku na důchod, jsme opravdu hodně daleko za vyspělým světem, jakkoliv málo se o tom mluví, což je možná špatně, protože lidé jsou potom velmi překvapení.
Poslali ji pryč
Jako paní Květena, která konečně dosáhla věku 65 let, přičemž měla za to, že si nárok na důchod bohatě vysloužila, protože má ještě dvě děti. “Měla jsem dokonce za to, že bych do penze mohla jít dříve, ale chtěla jsem ještě pracovat. V pětašedesáti jsem tak šla na sociálku takzvaně na jistotu. Ale oni mě poslali pryč, že žádný důchod nedostanu,” líčí nešťastná seniorka, která si však ještě nemůže říkat důchodkyně.
“V práci už se mnou nepočítali, našli si náhradu, jenže já pak přišla, že bych chtěla zůstat. Že musím pracovat ještě dalších pět let,” popisuje peripetie žena, kterou tuzemský důchodový systém prostě a jednoduše odmítnul.
Něco takového se přitom každý rok přihodí tisícům dalších lidí, jak uvádějí statistiky. Tolik lidí nemá ponětí o tom, že jim nestačí dosáhnout důchodového věku. Je potřeba splnit ještě další, možná ještě důležitější a především tvrdší podmínku. A to dobu minimálního pojištění, která je stanovena na 35 let. De facto to znamená, že musíte být zaměstnáni nebo za sebe odvádět důchodové pojištění po tuto dlouhou dobu. Případně je to 30 let bez náhradních dob, jak uvádí specializovaný server Důchody a Důchodci. Náhradní dobou je myšleno období, kdy za vás sociální pojištění odváděl stát, tedy například na rodičovské dovolené.
Jak si pomoct?
Jenže co dělat, když tuto dobu odpracovanou nemáte? Existuje hned několik scénářů. Pakliže vám chybí rok nebo dva, tak je jednoduše musíte dopracovat. Do penze v takovém případě půjdete třeba v 67 letech.
Bohužel se ale stává, že mnohým do tohoto limitu schází ještě hodně dlouhá doba. Pro ně je potom připraven zvláštní režim. Každopádně je třeba mít odpracováno alespoň 20 let. Potom obdržíte důchod později, a to až tehdy, když dosáhnete věku o pět let vyššího než je důchodový věk člověka narozeného ve stejném roce. Zkrátka budete muset pracovat o pět let déle, tudíž do nějakých sedmdesáti let. Podrobnosti o této možnosti pak najdete na webu ČSSZ.
Foto: Shutterstock
A koho volila nešťastná žadatelka o důchod ? Jestli volila některou z partají sdružených ve vládní koalici, která sestavila vládu Fialy, pak si nemůže stěžovat. Jinak ale už od dob řádění partičky Drábek, Kalousek a spol., kdy byly odhlasovány šílené nové parametry pro odchod do důchodu (až doposud stačilo odpracování 25 let, pak drábkovci posunuli s impertinencí sobě vlastní odpracovaná léta na 35 let), se stala ČR zemí s nejhoršími podmínkami pro získání starobního důchodu na celém světě. A nyní Fiala a spol. chtějí své smutné prvenství upevnit skrze posun odpracovaných let na šílených 40 let. Je třeba jít k budoucím parlamentním volbám a důsledně se vyhnout volbě partají, které jsou nyní ve vládě Fialy, jinak při jejich opětovném vítězství by teprv nastaly zatraceně krušné časy pro české občany. Je třeba zrušit církevní tunel pod krycím názvem “církevní restituce”, je třeba zrušit nebo razantně korigovat výsluhy k lidem, kteří se zašívali v kancelářích silových složek a tak mají ke královskému důchodu navíc výsluhu třeba i ve výši sto tisíc měsíčně. Výsluhy stále víc rabují státní kasu. Je třeba stopnout mizení desítek desítek miliard korun v nesmyslném válečném konfliktu, je třeba přestat platit různé vyděračské poplatky, např. emisní povolenky. Je třeba stopnout hýčkání privilegované skupiny důchodců-milionářů, kteří při každé valorizaci dostávají přidáno v řádu tisíců korun, zatímco ostatní a zejména starobní důchodci s důchodem pod devět tisíc dostávají přidávány částky v řádu desetikorun. Stávající důchodový systém si podle svých privátních potřeb nastavili největší parazité a politici tak, aby i po odchodu do starobního důchodu mohli fakticky pokračovat v maximalizaci osobního zisku na úkor státní kasy, jak byli zvyklí po celý svůj produktivní věk. Proto ÚS zdůraznil složku zásluhovosti, protože soudcům z ústavního soudu šlo o jejich budoucí starobní důchody, čímž se dostali do střetu zájmů. Politici s pomocí soudců a dalších parazitů si nastavili důchodový systém podle svého gusta s důrazem na co největší vysátí peněz ze státní kasy. Je logické, že tento antisociální, nesolidární a nesoudržný systém, který razantně rozevírá sociální nůžky mezi samotnými starobními důchodci, je ekonomicky neudržitelný. A teď mají na chamtivost bohatých doplatit chudí a poctivě pracující lidé.
Naprosto souhlasím, je to parazitní systém a je třeba ho ukončit!!!
Paní nesplnila v 65ti letech podmínku 35 let odpracováno. Měla-li dvě děti, měla odpracovat maximálně 31 let(pokud jsou děti stejně staré), z toho ji 5 let chybí, takže odpracovala maximálně 26 let a 9 let se válela doma. Paní si za svou situaci může sama- neznalost zákona neomlouvá.
Na celém příběhu je zvláštní, že paní dobrovolně čekala až do 65, i když se v článku píše, že ji práce bavila. Jestli je ročník 1958, započítává se jí do odpracovaných let i studium nebo učňák. Takže teoreticky od roku 1973 do roku 2023 by měla ,,započteno” 50 let … takže to vypadá na nějaké sci-fi pro momentálně zavostalé.
Je hrozné, co se děje kolem důchodců a důchodů. Je to generace, která poctivě pracovala.
Dnešní mladí chtějí hodně peněz a moc se nenadřít.
A vláda, nejhorší, co kdy byla.
Ať si posviti na řemeslníky, kadeřnice, pedikerky a vůbec na služby…..kolik příznaji a kolik jim jde do kapsy….to je šedá ekonomika jako hrom….
EET se nemělo zrušit.
Naprosto souhlasím
Nevim na co si to autor clanku hraje. Ta zenska si proste valela sunky a nemakala. Po maturite jsem si dal 14 dnu volno a v necelych 19 letech jsem nastoupil do pracovniho procesu. Dnes mam odpracovano 29 let, behem kterych jsem byl pouhy 1 den nezamestnany ( menil jsem na konci roku zamestnavatele, takze jsem u noveho zamestnavatele misto 1.ledna nastoupil az 2.ledna), takze pokud se mi nic nestane, v 54 letech bych mel mit odpracovano 35 let a mel by mi do budoucna vzniknout narok na duchod.
Něco v tom příběhu nehraje. Proč čekala až do 65 let? V roce 2023 odchází do řádného důchodu ročník 1959 ve věku 64 a to muži. Jestli měla paní dvě děti, mohla žádat o penzi v 61 a 2 měsíce tj. asi v roce 2019. Asi je to rebelka, která čekala až vyhraje pětikoalice, aby nemusela nadávat na předchozí vládu…
Paní je narozena pravděpodobně v roce 1958. Do odpracovaných let se jí počítá i studium, tedy asi od roku 1973. To je padesát let…asi by měla prozradit víc podrobností ze své minulosti.