Pakliže máte pocit, že jsou státní zaměstnanci přeplácení, možná si teď svůj pohled na věc poupravíte. Na jednu stranu je pravdou, že platy ve státním sektoru překonaly ty v tom soukromém, což je vždy problematický vývoj, ovšem v určitých situacích je přesto ohodnocení některých zaměstnanců státního aparátu nedostatečné nebo dokonce až nedůstojné.
Moc nevyděláte
Velmi rigidní nastavení odměňování ve státním sektoru znamená, že člověk, který nic moc neumí a třeba ani nedělá, si přijde na stejné nebo lepší peníze než vyškolený specialista, který má o práci postaráno. Právě takového teď hledá Úřad vlády a lze s velkou pravděpodobností pochybovat o tom, že bude úspěšný.
Na jeho webu se totiž objevil inzerát, ve kterém vypisuje výběrové řízení na IT specialistu. Na první pohled je vše v nejlepším pořádku, než se případný kandidát seznámí s nabízeným ohodnocením. V první verzi inzerátu na webu je uvedena 11. platová třída, což zní zajímavě, protože to vypadá, že je pod vámi deset dalších tříd. Pokud si ale rozkliknete detaily, zjistíte, že platové rozmezí činí 25 280 Kč až 37 170 Kč. Například při pěti letech praxe tak máte nárok na 28 070 Kč, a pokud s vašimi službami bude panovat spokojenost, můžete dostat i nějakou tu tisícovku v rámci osobního ohodnocení.
Za tyto peníze toho ale případný uchazeč musí umět poměrně hodně. V první řadě je třeba mít vysokoškolské vzdělání, a to alespoň na bakalářském stupni. A kromě toho také prověrku na stupeň tajné. Pakliže ji nemáte, musíte si o ni zažádat ještě před případným nástupem na pracovní místo. Kandidát musí také umět ovládat systém VMware, Active Directory a zvládat administraci operačních a informačních systémů.
Kdo by to šel za ty peníze dělat?
Pravdou je, že jsou tu i určité benefity. Nárok máte na pět týdnů dovolené a navrch ještě pět takzvaných sick days ročně. Těšit se můžete také na příspěvek na penzijní připojištění, zvýhodněné stravování a také kartu Multisport.
Nutno říct, že pracovní místo je v Praze, kde se však mzdy pohybují trochu někde jinde, a to i pokud se bavíme o té průměrné. V hlavním městě totiž průměrná mzda dosahuje dle Českého statistického úřadu 52 814 korun měsíčně. IT odborníci jsou potom obvykle placeni dokonce nadprůměrně. Odpovídající mzda na této pozici v soukromém sektoru by se tak mohla pohybovat v rozmezí 60 až 70 tisíc korun.
Zajímavé je ostatně i srovnání s úplně jinou profesí, a to prodavačem či prodavačkou. Například obchodní řetězec Lidl nabízí v Praze nástupní mzdu 33 300 korun, která po 3 letech automaticky vzroste na 36 600 korun. Člověk přitom pro tuto práci nemusí mít žádné zkušenosti ani splňovat jiné formální požadavky.
Čtěte také: Lidl napálil platy prodavačkám. Češi se zlobí, že oni tolik v kanceláři nevydělají
Foto: Shutterstock