Česko se zoufale snaží zbrzdit druhou koronavirovou vlnu ještě předtím, než se k ní přidá epidemie další, která tradičně přichází koncem listopadu či začátkem prosince. Chřipku dnes ve světle Covidu-19 mnozí vnímají jako nicotnou nemoc, ale lékaři varují před jejím podceňováním. Přestože koronavirus je statisticky přibližně pětkrát smrtelnější onemocnění, klidně se může stát, že ho někdo překoná bez příznaků a naopak chřipka mu dá zabrat tak, že skončí v nemocnici.
Napadený nervový systém může koronavirus prozradit
Ale přeci jen: chřipkové epidemie jsme se naučili zvládat, a když se zrovna neobjeví tak silná jako v roce 1995, obvykle naše životy nijak zvlášť nenaruší. Jenže při souběhu s koronavirem se její efekty mohou multiplikovat. Především výrazně ztíží práci lékařům a může ještě více zatížit nemocnice, které v té době pravděpodobně ještě budou mít co dělat s pacienty trpícími covidem.
Problém je také v tom, že ač obě nemoci nejsou příbuzné, mají velmi podobné příznaky. Nejviditelněji totiž postihují dýchací ústrojí. Lehké průběhy se projevují kašlem a mírnými problémy s dýcháním, ale také horečkou, únavou, bolestí svalů a kloubů. Těžké případy pak mohou skončit v nemocnicích se zápalem plic. “Laik příznaky chřipky od covidu-19 nerozezná,” řekl lékař Jan Dvořák pro lidovky.cz. Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové je tu ale přeci jen jedno dobré vodítko, které může pomoct nemoc rozklíčovat i bez složitého testování. V případě koronaviru se totiž poměrně často objevuje ztráta čichu a chuti. Něco takového u chřipky nepozorujeme. Je to dáno tím, že koronavirus vedle dalších orgánů napadá také centrální nervový systém.
Chřipka není bezzubá, ale existuje očkování
Epidemiolog Rastislav Maďar upozorňuje, že chřipku bychom v žádném případě neměli považovat za nachlazení. V populaci přitom takové tendence stále jsou. Pokud se jedná o skutečný virus chřipky, obvykle dochází ke spuštění masivní zánětlivé reakce v organismu. Ta způsobuje vážné zdravotní komplikace zejména u chronicky nemocných, těhotných žen a starších ročníků. Stav se zhoršuje zejména při souběhu s cukrovkou či cévními chorobami. To má chřipka s koronavirem rovněž společné.
Odborníci se shodují v tom, že letos je více než kdy jindy důležité očkování právě proti chřipce. Vakcína proti koronaviru s největší pravděpodobností nebude do konce roku dostupná, a tak je důležité proočkovat maximum obyvatelstva alespoň vakcínou proti chřipce. “U zdravých dospělých lidí očkování zabrání onemocnění v 70 až 90 procentech, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace související s chřipkou o 30 až 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent,” říká Dvořák.
Bohužel vakcíny s největší pravděpodobností nebude dostatečné množství. Česká republika na základě své objednávky, která proběhla ještě před propuknutím koronavirové epidemie, získá přibližně 850 000 vakcín. Předpokládá se, že letos poprvé se objednané množství spotřebuje. V předchozích letech Češi o očkování proti chřipce nejevili velký zájem a patřili tak k nejméně proočkovaným národům.
Foto: Freepik