Až neuvěřitelné výjevy se nyní nabízejí v obchodech jednoho známého obchodního řetězce v České republice, který se dostal do vážných finančních problémů. Ty vyústily v to, že v jeho prodejnách jsou prázdné regály a chybí i úplně základní zboží. Něco takového pamatují lidé možná z minulého režimu, ale aby se to odehrávalo v dnešní době, to je opravdu nevídané.
Moc si nenakoupíte
Pokud však dnes vstoupíte do některé prodejny řetězce Enapo, bude vám tento zážitek zprostředkován. Chybí pivo, uzeniny, pečivo, mléčné produkty a spousta dalšího zboží. Prodavačky jen bezradně krčí rameny a na dotazy odpovídají, že se zboží pokusí objednat. Každý ale tuší, že problém není v tom, že by opomněly svou povinnost, ale že provozovatel obchodů jednoduše zboží do svých prodejen nedodává.
Společnost Rosa Market, která provozuje síť se stovkami obchodů Enapo zejména v menších městech, totiž v červnu de facto zkrachovala. Podala na sebe insolvenční návrh, přičemž navrhuje, aby se vše řešilo reorganizací. Také proto zůstávají její obchody nadále v provozu, byť je problém si v nich rozumně nakoupit. Čím déle bude tento stav přetrvávat, tím méně pravděpodobná je záchrana, protože lidé se do svého obchodu jednoduše odnaučí chodit.
Důvodem krachu byl především nárůst cen energií, ale také mezd a dalších položek, který přišel zejména v posledním roce. Ukázalo se, že provoz menších prodejen, které nemají takový obrat, není žádný med, a to i při značně zvýšených cenách potravin.
Dodavatelé nechtějí dávat zboží
Přinejmenším některé prodejny společnosti Enapo by měly přežít, a to pravděpodobně pod novými provozovateli. Jsou to ty, které mají největší ziskový potenciál. Hraje se také o to, kolik lidí z celkového počtu více než tisíce zaměstnanců bude muset být propuštěno. V daných lokalitách jde často o jednu z mála slušných pracovních nabídek.
Jedním z důvodů, proč se v prodejnách aktuálně nedostává zboží, je skutečnost, že společnost Rosa Market dluží řadě svých dodavatelů, kteří se obávají, že v rámci insolvence už své peníze nedostanou. Standardní v tomto oboru je totiž dodávání na fakturu, která má splatnost v budoucnosti. To už teď ale dodavatelé odmítají a vyžadují platit předem, na což zase firma nemá dostatek provozní hotovosti.
Foto: Shutterstock