Málokdo si opravdu uvědomuje, jak moc přemrštěné ceny musíme v České republice platit. Jistě, pokud jde o obchodní řetězce a potraviny, tam je situace známá a stále více lidí proto jezdí základní potřeby nakupovat do Polska, kde je pořídí o 30 až 50 % levněji. Jenže trh je v tuzemsku pokřivený i v mnoha dalších oblastech.
Nehorázné ceny v Česku
Typický je například nábytek. Hodně už bylo napsáno o tom, jak totožné zboží v obchoďácích Ikea stojí úplně jiné peníze v Česku, Polsku nebo třeba Německu. Bohužel, naše země z tohoto srovnání obvykle vychází úplně nejhůře. To však v tomto segmentu není zdaleka všechno. V Polsku najdete prodejny nábytku doslova na každém rohu a pořídíte v nich opravdu zajímavé kousky za zlomek toho, co byste za jejich obdobu dali v Česku. U našich sousedů se opravdu nedělá věda z toho, že si jdete koupit sedací soupravu. Za deset tisíc dostanete špičkovou, za kterou byste u nás museli vysolit alespoň trojnásobek.
Mnozí si ostatně z Polska objednávají také stavebniny a rovnou i dělníky, kteří jim pomohou s renovací nebo rekonstrukcí. I když jim zde zaplatíte ubytování a pro ně nadstandardní odměnu, stále vás to vyjde výrazně levněji, než kdybyste to pořizovali od místních firem a živnostníků.
Vždy jsou nicméně zajímavé konkrétní příklady. Jeden takový dal na sociální síť Twitter podnikatel Michal Hardyn. Ten sháněl něco tak běžného, jako je záchodové prkénko. Ale opět narazil na to, že v Česku za něj chtěli nehorázné peníze. Cenové rozpětí na srovnávači Heuréka bylo až povážlivě úzké a pohybovalo se od 3300 do 4000 korun, přičemž i tak velký obchod, jako je třeba Hornbach, toto prkénko nabízel za 3600 Kč.
Naučte se srovnávat ceny
To se za tak jednoduchou spotřební věc zdá zkrátka hodně. Zákazník se tedy podíval také na polský cenový srovnávač. Nižší ceny se daly očekávat, ovšem přesto ho překvapilo, jak moc se liší. V přepočtu tam totiž to samé prkénko stojí 880 až 1100 korun. Zajímavé je, že si nikdo z polských obchodníků netroufl účtovat byť náznakem podobnou cenu jako v České republice. Moc dlouho by totiž asi nevydržel.
Není divu, že polské obchody expandují do České republiky a ty místní s tím budou mít velké potíže. “Nakonec jsem to koupil na polském eshopu, co expandoval trochu pankáčsky do Česka. Takže má tak na 95 % přeložený web, dopravu za české ceny, nějakou základní podporu pro Česko a polské ceny,” uvedl Hardyn. “Poláci jsou mazaní a říká se o nich, že jsou výborní obchodníci. Nepřekvapí, když začnou konkurovat českým prodejcům nejen v Polsku, že začnou konkurovat i v Česku.”
Ostatně, polské ceny se dají od letoška ochutnávat i na internetovém tržišti Allegro. To sice nabízí zboží i od českých obchodníků, ovšem figurují tam i ti polští. Je však nutné být obezřetný, někdy totiž ceny přizpůsobují českému trhu, a tak je uměle navyšují oproti tomu, za kolik zboží prodávají na svém trhu. I tak jsou ale často nejlevnější volbou.
Foto: Shutterstock
Jak se říká, ryba smrdí od hlavy. Všechno je o vládě, jak se stará o stát a svoje občany, jak nastaví kontrolní mechanismy aby nedocházelo k lichvě a kartelovým dohodám atd. Tady minulé vlády a kór nejvíc ta současná na všechno serou. Měly a mají jiné priorit, než zájmy českého státu a jeho občanů. Ostatně při návštěvě představitele kyjevské fašistické junty Zelenského Praze, Fiala prohlásil, že hlavní prioritou české vlády je Ukrajina.