Prezident Miloš Zeman nechová ve velké oblibě ministra zahraničí Tomáše Petříčka, ba právě naopak. Po sérii veřejně vyslovených výtek na jeho adresu nyní podle informací z několika zdrojů rozjel hru, jak se ho definitivně zbavit. Zemanovi dlouhodobě vadí Petříčkovy názory, které se promítají do zahraniční politiky České republiky. Podle svých spolupracovníků navíc z faktického řízení ministerstva zahraničních věcí stále podezírá Miroslava Pocheho, kterého před lety do vlády odmítl jmenovat a právě Petříček se stal jeho náhradníkem.
Petříček je hvězdou své strany, jinde ale zastání nemá
Petříček nemá na politické scéně mnoho zastánců. Z logiky věci řadu jeho kroků kritizuje opozice, od které se to tak nějak očekává. Po jeho odvolání dlouho volá také předseda komunistů Vojtěch Filip. Je to přitom právě KSČM, která svými poslaneckými hlasy drží vládu při životě. Petříčkovi se kdovíjak nepodařilo oslnit ani premiéra Andreje Babiše, který se k němu tu a tam vyjadřuje úsečně, přestože svého koaličního partnera ČSSD dosud nikdy nevyzval k tomu, aby ministra odvolala. Šéf diplomacie má tak zastání pouze ve své domovské partaji, kde se může spolehnout na poměrně silnou pozici. Spolu s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou patří mezi vycházející hvězdy této strany. Nebo si to řada členů sociální demokracie alespoň myslí.
Miloš Zeman však nyní ucítil velkou příležitost, jak se svého soka v zahraniční politice definitivně zbavit. Do karet mu hraje skutečnost, že po krajských volbách, jež pro vládní strany nemusí dopadnout úplně slavně, dost možná dojde k obměně vlády. První náznak už se objevil v podobě odchodu (možná vynuceného) Adama Vojtěcha z postu ministra zdravotnictví. Babiš přitom nebude chtít vypadat jako jediný, kdo se musí zbavovat svých ministrů.
Konflikt vyvolal spor o Izrael
Prezident navíc využívá tradiční achilovu patu ministrů zdravotnictví. Je to totiž právě on, kdo jim musí schvalovat velvyslance. A když má Zeman nějaké výtky, obvykle to dělat přestane. “Zeman zablokoval výměny velvyslanců. Čeká, co se stane po volbách,” řekl pro lidovky.cz zdroj blízký celé situaci. Hrad to ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka odmítl oficiálně potvrdit, ale je pravdou, že na několika důležitých diplomatických postech váznou výměny, které mají podle zvyklostí probíhat každé čtyři roky. Jde například o ambasádu v Londýně, Varšavě, Helsinkách nebo New Yorku (při OSN).
Ministr zahraničí Petříček si proti sobě Zemana definitivně poštval článkem, který v květnu spolu se svými předchůdci Lubomírem Zaorálkem a Karlem Schwarzenbergem publikoval v deníku Právo. Šlo v něm o kritiku izraelských plánů na anexi Západního břehu Jordánu. “Tento článek je popřením dosavadní zahraniční politiky České republiky vůči Státu Izrael,” reagoval tehdy ostře Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident je tradičním zastáncem politiky Izraele a odmítá vměšování do jeho záležitostí.
Prezident Zeman svými kroky potvrzuje, že opět chce silněji promlouvat do české politiky. Opřel se do předsedy Senátu Miloše Vystrčila za jeho cestu na Tchaj-wan. Za trest ho přestal zvát na schůzky nejvyšších ústavních činitelů. To potvrdil před dvěma dny, kdy se jedna taková odehrála. Tomáš Petříček se jí ještě účastnil. Bude ale i na další?
Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka