Pandemie nemoci Covid-19 trvá už deset měsíců a aktuálně se zdá, jako bychom byli znovu na začátku. Tedy se silně rostoucím počtem pacientů, přetíženými nemocnicemi a bezradní v tom, jak se s virem vypořádat. Představa, že to bude trvat ještě jednou takovou dobu nebo třeba i déle, je pro mnohé jen obtížně stravitelná. Lidé jako nikdy dřív touží po svých starých životech, kdy nemuseli chodit v rouškách, nemuseli na sebe mluvit s metrovými odstupy, mohli slavit spolu s přáteli, sportovat a nebáli se o své pracovní místo. V zásadě jednoduché životní potřeby a radosti.
Zatím si namlouváme, že vše bude jako dřív
Jednou z nejčastějších otázek v současné době tak je, kdy tohle všechno skončí? Někteří odpovídají, že s příchodem vakcíny, ale stále více odborníků se shoduje v tom, že svět už nikdy nebude stejný jako dřív. Koronavirus ho nenávratně změnil a lidstvo si na to bude muset zvyknout.
“Politici, kteří lidem namlouvají, že se brzy vrátíme do normálu, klamou buď sami sebe nebo své voliče. Nejspíše je to ale kombinace obojího,” uvedl profesor Thomas Davenport z univerzity Babson College. “Lidskou přirozeností je očekávat, že všechny ty změny jsou jen dočasné a že v budoucnu budeme žít jako v minulosti. Lidé se obvykle obtížně přizpůsobují velkým změnám, a tak se upínají k tomu, co považují za normální.” Do tohoto vidění světa zapadá také stále sílící hnutí odmítačů roušek, které se objevuje všude po světě. Podle Davenporta jde o logický vývoj, kdy lidé roušky vnímají jako symbol změny jejich životů a jejich nenošením se snaží alespoň symbolicky vrátit ke svému normálu.
Mozek změnu nakonec zpracuje
Lidský mozek vnímá katastrofy jako přechodnou záležitost. V mnoha případech je to správná reakce, která se skutečně naplní. Mozek však má také jedinečnou schopnost adaptace na nejrůznější změny, jakkoliv se to právě kvůli jeho první přirozené reakci nemusí zdát. Jakmile se ale spustí proces takzvané “hédonické adaptace”, dojde k poměrně rychlému vyrovnání s náročnými událostmi, které v životě každého člověka jsou.
“Člověk nejdříve cítí silné emoce, ale pak se přizpůsobí,” říká profesorka psychologike Sonja Ljubomirská z Kalifornské univerzity. Změnu si lidé dokáží osvojit a vezmou ji za normální stav. To by mělo platit také v případě roušek. “Pokud si z toho uděláme zvyk, může se udržet. Už teď si lidé myjí ruce častěji, aniž by si to uvědomovali.”
Mnozí vidí naději ve vakcíně, o které se mluví, jakoby byla již na spadnutí. Jenže celý proces se může ještě hodně protáhnout. Ostatně, vakcíny běžně vznikají třeba deset let. Tentokrát dělají všichni maximum pro to, aby se doba zkrátila, ale výsledky jsou stále nejisté. “Dokonce i tehdy, když je vakcína dostupná, neznamená to, že bude do měsíce každý očkovaný. Mluvíme o šesti, možná devíti měsících nebo i roce,” uvedl profesor Nilay Shah z Královské univerzity. Není také jasné, jak dlouho bude očkování účinkovat a zda nebude zapotřebí více dávek. Řada lidí se už dnes vyjadřuje tak, že si vakcínu nechce nechat aplikovat.
Foto: Freepik