Ačkoliv byla v loňském roce média plná zpráv o tom, jak se nejrůznější společnosti dostávají do problémů, a tyto na to konto žádaly stát o nejrůznější formy pomoci, například na drahé energie a suroviny, teď se naplno ukázalo, že šlo jen o kouřovou clonu, za kterou si mnohé firmy masivně navyšovaly marže a zisky.
Natáhly nás
To se provalilo právě teď, kdy společnosti začaly zveřejňovat své účetní závěrky za loňský rok. Je až neuvěřitelné, jakým způsobem některé z nich, hlavně ty největší, dokázaly své zisky navýšit. Opravdovým premiantem je holding Agrofert, který svůj zisk zvýšil na 13 miliard korun, což je nárůst o nevídaných 124 %.
Není ale sám. Dařilo se také dalším, zejména potom potravinářským společnostem, jako je například Alimpex Food nebo Drůbežářské závody Klatovy. Hodně si ale polepšily také firmy z jiných oborů, třeba Meopta-optika z Přerova, které vzrostl zisk o třetinu na více než miliardu korun.
“Klíčovým důvodem je to, že se jí i přes růst inflace podařilo udržet na uzdě osobní náklady, zejména tedy mzdy. Jde o další střípek do mozaiky toho, co se loni v Česku dělo: firmy napříč obory úspěšně přesouvaly břímě mimořádné inflace na konečné spotřebitele, případně na své zaměstnance,” uvedl k tomu ekonom Lukáš Kovanda na svém twitterovém účtu.
Zaměstnanci si musí říct o vyšší platy
Podle něj docházelo jednoduše k tomu, že firmy využily nebo spíše zneužily situace a navyšovaly si marže nad rámec objektivního růstu nákladů. Tuto výhodu potom nepředaly dále na své zaměstnance a nadměrný zisk si ponechaly.
Podle ekonoma by to teď měli být právě zaměstnanci, kdo se má přihlásit o slovo a říct si o navýšení mezd. Vzhledem k nárůstu zisků společností by bylo férové navýšení mezd někde kolem 20 až 25 %. Je ovšem otázkou, zda by to nespustilo další inflační spirálu. Avšak zdá se, že mnoho firem by na pokrytí tohoto navýšení mezd mělo mít peníze už z poslední vlny zdražování.
Foto: Shutterstock