Češi si umí poradit, když je potřeba. Bohužel ale ne vždy se zachovají tak, aby to vyhovovalo i ostatním. Náš selský rozum a kreativita jsou pověstné a uplatňují se v nejrůznějších situacích. Zároveň se snoubí s touhou dostat za své peníze vždy to nejlepší, a bohužel i určitou nespokojeností, když se to nepodaří. V důsledku toho potom jdeme za cílem přes všechny překážky.
Kdo to vymyslel?
Některé zlé jazyky tvrdí, že nějak takto vznikl jeden z největších nešvarů, který dnes trápí snad všechny hotely s bazény a vlastními plážemi na celém světě. Podle některých zdrojů to byly právě Češi, kdo si jako první začal zabírat dopředu lehátka u bazénu a moře.
Následně to od nich odkoukali všichni ostatní, a co bylo ještě před pár lety věcí, nad kterou se dalo mávnout rukou, protože jí praktikovalo jen pár jedinců, dnes hotely v letoviscích opravdu hodně trápí. Když si totiž všichni “rezervují” lehátka, na kterých potom ani nejsou, nezbývá potom místo na lidi, kteří by zrovna u bazénu nebo u pláže chtěli trávit čas. A co tak tito udělají jako první věc další den? Ano, ještě před snídaní si také na nějaká ta lehátka dají ručník.
Nakonec to dopadne jako v jednom hotelu v letovisku Torremolinos ve Španělsku. To se nachází na oblíbeném pobřeží Costa del Sol a patří mezi ty vytříbenější. Rozhodně nelze říct, že je to destinace pro dovolenkáře, kteří by měli hluboko do kapsy a kteří mají poněkud buranské manýry. A přesto to tam dopadlo, jak to dopadlo.
Je plno, i když tam nikdo není
Jeden z hostů hotelu vše natočil na svůj mobilní telefon. Ukázal tak celému světu, jak jsou všechna lehátka u hotelového bazénu zabraná už od samého rána, a to navzdory tomu, že u bazénu reálně nikdo není. Video získalo značnou popularitu.
Paradoxně si na tuto věc začínají stěžovat i samotní Češi, pro které už to neskýtá žádnou výhodu. “Letos jsme byli v Turecku, a přestože byly v hotelu tři bazény obklopené několika řadami lehátek, po snídani už jste neměli nárok, všechna byla zabraná, přestože si pak na ně v průběhu dne ani nikdo nesedl,” líčí Češka Klára, která to nakonec vyřešila tak, že si vždy musela přivstat a ještě před sedmou hodinou ranní lehátko zabrat. “Ještě štěstí, že přes noc personál všechny věci z lehátek vyházel, protože jinak by si je lidé zabrali klidně na celý týden.“
Foto: Shutterstock
Je pravda, že zvyk je to blbý, ale myslím si, že je to proto, že u hotelů je velmi málo lehátek a když tam přijdou ještě místní, tak je to potom problém.
A když už jsem na luxusní dovolené, nechce se mi ležet na ručníku.
Měli by se hlavně zamyslet hotely, hlídat si obsazenost a mít dostatek lehátek.
Rozhodně nelze říct, že je to destinace pro dovolenkáře, kteří by měli hluboko do kapsy a kteří mají poněkud buranské manýry. A přesto to tam dopadlo, jak to dopadlo.
Jak můžete toto napsat?
Nevím, jestli si říkáte novinář, ale jak můžete soudit chování lidí, podle výše jejích majetku. Znám plno bohatých hovad.
Tím samozřejmě nerozporuji, že zabírání lehátek a míst ve stínu je nešvar, který se vyskytuje snad po celém světě.
Jiří Novák