Používáme je každý den a v podstatě už si bez nich nějakou existenci v kuchyni nedokážeme představit. Ano, moderní pánve jsou velkým pomocníkem každého, kdo má nějakou zkušenost s přípravou jídel. Možná si řeknete, co je na pánvi tak výjimečného, ale to byste zřejmě ocenili až v případě, kdy byste pánev s moderními povrchy a vlastnostmi neměli k dispozici.
Dlouholeté problémy
Dnes tyto pánve na trhu naprosto dominují, protože mají právě skvělé vlastnosti, jako je například nepřilnavost apod. Ovšem to není zadarmo, jak se v posledních letech ukázalo. Právě v kuchyňském nádobí jsou překvapivě hodně obsaženy nejrůznější chemické látky, takzvané perfluorované nebo polyflurorované látky (PFAS).
Jsou jich tisíce, což je mimochodem důvod, proč byly a jsou tak obtížně kontrolované. Když se totiž objevil u některé nějaký problém a byla třeba zakázána, objevila se hned další, která byla vlastně jiná, ale ve skutečnosti velmi podobná. Úřady však musely opět jednat od začátku.
Před lety šlo o velký skandál ve Spojených státech amerických, kdy se ukázalo, že zejména výroba těchto látek masivně znečišťuje životní prostředí a navíc ještě způsobuje rakovinu u těch, kteří jsou jim třeba ve vodě nebo půdě vystaveni.
Společnosti, které tyto látky používají, a často jsou to právě výrobci úplně běžných věcí, jako jsou třeba pánve, sice zareagovaly nejrůznějšími opatřeními, ovšem stín pochybnosti na PFAS už zůstal a nové studie potvrzují, že to zkrátka není optimální.
Je nutné to udělat
Důvodem je skutečnost, že tyto látky jsou postaveny na vazbě uhlíku a fluoru, což je jedna z nejsilnějších chemických vazeb vůbec. A to je také důvodem, proč se prakticky nedaří je odbourat, a tak neustále přetrvávají. Jejich odstraňování je mimořádně nákladné. My jsme přitom v situaci, kdy jich produkujeme stále více, aniž bychom si s budoucností dělali velkou hlavu.
PFOS už se nicméně měří i v dešťové vodě a v Evropě to začíná být opravdu velká potíž, protože i zde už jsou překročeny limity. V řadě zemí už také kontaminovaly pitnou vodou.
Vlastně tak není ani divu, že se Evropská unie chystá k zákazu hned 10 tisíc různých látek PFAS s tím, že je nutné hledat k nim alternativy, což ovšem bude podle odborníků velmi obtížné. Stát by se tak mělo už v roce 2026. Některé tyto látky zkrátka stejně účinné alternativy nemají. Jak se ale zdá, zákaz je už nutností, a tak pravděpodobně opravdu nastane konec nepřilnavých teflonových pánví, ale i dalších materiálů, jako je například oblíbený Gore-Tex v oblečení.
Foto: Shutterstock, zdroje: Le Monde, Umweltbundesamt
Musíme si vybrat, zdraví nebo pohodlí. EU to vyřeší za nás.