Opět se potvrzuje pravidlo, že nejkrásnější obrazy vykouzlí samotná příroda. Kam se na ni hrabou zvláštní efekty vytvořené s pomocí nejmodernějších počítačů. Jedním z míst, na která se za přírodním úkazem sjíždí lidé nejen z okolí, ale rovnou z celého světa, patří francouzský ostrůvek Île de Ré, který se nachází v Biskajském zálivu.
Narážejí do sebe vlny dvou moří
Vlny, které zde můžete vidět, se hodně liší od drtivé většiny jiných ostrovů. K vidění je zde takzvané šachovnicové moře tvořené specifickými čtvercovými vlnami. Výsledkem jsou krásné obrázky, které vyniknou obzvlášť, pokud si je vychutnáte pohledem z místního majáku, jenž je nejvyšším dostupným bodem na ostrově.
Pokud vám vrtá hlavou, co že se to v moři v takové chvíli vlastně děje, vězte, že vysvětlení je naprosto logické. U ostrova se totiž setkávají dvě různá moře. Takové místo se nazývá protínajícím se mořem. Reálně to znamená, že se zde setkávají různé povětrnostní vzorce a systémy. Každý z nich vytváří vlastní vlny, které do sebe po chvíli narážejí a vytvářejí čtverce.
Nebezpečí pro plavce i lodě
Přestože jsou čtvercové vlny nádherným přírodním úkazem, nebylo by zrovna moudré vydat se do nich koupat. Na první pohled sice vypadají nevinně, ale uvnitř šachovnice se vyskytují silné zpětné proudy, s nimiž běžný člověk nemá žádné zkušenosti. Pro plavce a surfaře tak čtvercové vlny představují nebezpečí. Vzácně se mohou vyskytovat i na jiných místech světa, a pokud tyto formace vidíte se tvořit, měli byste neprodleně opustit vodu a pozorovat je ze břehu.
Kolize dvou povětrnostních systémů v rámci vlastních moří je nebezpečná rovněž pro lodě. Je dokázáno, že na místech, kde se setkávají různá moře, dochází k nadproporčnímu počtu lodních nehod.
Čtvercové vlny jsou tak další připomínkou toho, že oceán je mnohem silnější než jakýkoliv člověk nebo stroj, který vyrobí. Každé takové uvědomění by v nás mělo vyvolat respekt k Zemi jako takové a přispět k tomu, abychom si jí více vážili a nesnažili se pokořovat veškeré limity, které před nás staví.
Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 / Michel Griffon