Zřídkakdy byla situace kolem České televize a v menší míře také kolem Českého rozhlasu, který však přeci jen není tak moc aktivistický a snaží se držet určitou neutrální linii, tak vyhrocená. Veřejnoprávní média jsou zkrátka opět jedním z hlavních bodů diskuze a mnozí se oprávněně ptají, za tyto instituce v dnešních moderních dobách potřebujeme. Médií je totiž obrovské množství a například ČT z nich kvalitativně nijak nevyčnívá. Proč tedy mají být lidé nuceni za ni platit povinné koncesionářské poplatky?
ČT už je moc drahá
Tyto poplatky jsou navíc velmi ošemetné, a klidně se může brzy stát, že se výrazně zvýší. Dle některých expertů by podle inflační indexace měly být už někde nad dvěma stokorunami za měsíc, a to jen za Českou televizi. To je víc, než lidé platí například za Netflix a další služby, které si navíc předplácejí dobrovolně. To v případě ČT vůbec není možné. Naopak, pokud platit nebudete, televize na vás pošle exekutory, proti kterým mimochodem ve svých reportážích často tak zbrojí.
Tohoto tématu se však chopil Andrej Babiš, který přislíbil, že do svého programu zahrne zrušené koncesionářských poplatků. “Proč byste měli platit koncesionářské poplatky provládním médiím? Ať jsou placená ze státního rozpočtu, ne z vašich kapes,” uvedl v polovině srpna. A aby nedošlo k mýlce, že to snad nemyslí vážně, o pár dní později dodal, že Česká televize a rozhlas nedostanou už ani korunu.
To by však pro Českou televizi představovalo něco nepředstavitelného. Je třeba si uvědomit, že od občanů každý rok vybere více než 7 miliard korun, přičemž by ráda vybírala ještě o dvě miliardy více na zvýšených poplatcích. Tuto částku by si nově musela sehnat sama, případně výrazně osekat svou nabídku.
Ať se uživí sami
Alternativou je, že by se Česká televize platila ze státního rozpočtu. Ale proč vlastně? Tím pádem by si ji stejně platili daňoví poplatníci, jen nepřímo. Nebylo by lepší nechat ji napospas, ať její vedení ukáže, jak je schopné? Média v České republice si na svůj provoz vydělávají buď reklamou nebo tím, že jim za jejich obsah někdo dobrovolně platí. To je cesta i pro Českou televizi, pokud by tedy rovnou nezavřela krám.
Takovéto radikální řešení navrhuje třeba bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, podle kterého je Česká televize naprostým přežitkem a v dnešní době je úplně zbytečná. Mohl by se z ní nechat třeba jen jeden kanál, na kterém by se vysílalo StarDance a podobné pořady, na které by si televize dost možná zvládla vydělat reklamou a nezatěžovala by rozpočty nás všech.
Foto: Shutterstock