Je dobře známou věcí, že velká část českých zákonů je řízena z Evropské unie. Ačkoliv by s tím třeba v tuzemsku nikdo nesouhlasil, vzhledem k tomu, že jsme součástí tohoto celku, musíme se řídit určitými jednotnými pravidly. Pravdou také je, že tato pravidla mají na životy lidí v České republice stále větší dopad, a ne vždy je to zrovna pozitivní.
Platformy vás budou hlídat
Česko patří mezi země, kde mezi sebou lidé velmi rádi obchodují, a to ať už napřímo, kde si na něj stále jen tak někdo neposvítí, tak stále častěji pomocí internetu a nejrůznějších platforem, které to umožňují, ať už jde třeba o Facebook Marketplace, Aukro nebo Bazoš.
Lidé zde nabízejí všechno možné. Mezi oblíbené kategorie patří například automobily, vlastnoruční oblečení nebo třeba nejrůznější sběratelské či numismatické předměty. Pravdou také je, že někdo už neobchoduje jen občas, ale našel si způsob, jak se tímto způsobem prodeje v podstatě živit.
A je potřeba také říct, že úřady tyto aktivity nijak zvlášť neřešily. Vlastně jste si tu mohli prodávat kdeco, kasírovat za to peníze a nikdo na vás nepřišel. Jedním z důvodů byla skutečnost, že provozovatelé těchto internetových platforem nesdíleli data se státem, ale nechávali si je pro sebe. Ačkoliv tak jednotlivé inzeráty byly viditelné, nikdo reálně nevěděl, kolik jste toho prodali a jaký obnos jste tak vydělali.
Jde o peníze
Tato šedá zóna však definitivně končí. Právě z Evropy totiž přišlo nařízení, že platformy musí odevzdávat informace o svých uživatelích a o tom, jakým způsobem se zde chovají. V praxi to znamená, že budou odesílat všechny podklady přímo na finanční úřad, kde už si je proklepnou, rozdělí a zkontrolují.
Jde pochopitelně o placení daní a je také potřeba říct, že státu to hraje do karet. Otevře se mu totiž možnost získávat nové příjmy z této oblasti, respektive lépe ji kontrolovat a represivně zde působit. Kdo totiž správně nepřizná své obchody a zisky, dostane opravdu tučnou pokutu. Postihnout ho to přitom může i zpětně, protože když na něj platformy upozorní teď, úřad si ho proklepne i do minulosti. A to už potom může být velmi nepříjemné.
Foto: Shutterstock
Ať si políbí svou úřednickou prd*l. Budou nás sdírat donekonečna? Všechno je na 100x zdaněné. Kradou ti lůzeři bez brzd v každé oblasti. Nemáte toho lidi dost?
Aby si člověk nemohl prodat třeba půlku zařízení bytu s celým šatníkem a nechat si jen trenky. Věci, které si koupil ze zdaněné výplaty a každou tu srajdu s daní ještě. A danit znovu pozbytí se toho za zůstatkovou hodnotu? Milí úředníci. Vyližte mi podrážky u bot od psích kšírů. Rozumíme si…