Konspirační teorie jsou nesmrtelné a jakkoliv se budeme snažit proti nejrůznějším fake news bojovat, budou tu s námi neustále. Naopak je pravděpodobné, že jich bude s rostoucím vlivem sociálních sítí a nekontrolovatelného šíření informací přibývat. Někdy jsou konspirační teorie úsměvné, jindy ale mohou mít reálné a velmi nepříjemné dopady.
Zapálené vysílače a petice v Jeseníku
Hitem číslo jedna v oblasti konspiračních teorií jsou dnes jednoznačně takzvané 5G sítě, které se chystají všude na světě. Globálně se rovněž rozšířily fámy o tom, že tyto sítě budou buď jen ničit naše zdraví, nebo dokonce poslouží elitám k definitivnímu oznámení lidstva. Nejšílenější jsou potom teoretici, kteří 5G sítě dávají do souvislosti s pandemií koronaviru, kterou pochopitelně také způsobil kdosi tajuplný.
Například ve Velké Británii se proti 5G sítím strhl takový odpor, že lidé zapálili několik vysílačů mobilních operátorů. Vůbec jim přitom nevadilo, že nijak nevyužívaly 5G technologii.
V České republice je situace přeci jen trochu klidnější, ale rovněž začíná přituhovat. Středobodem zájmu místních odpůrců se stalo město Jeseník a jeho okolí. Právě zde totiž operátor Vodafone chtěl ještě letos spustit testovací provoz 5G sítě. Vznikla zde petice, kterou podepsaly tisíce lidí. Pravděpodobně však nezabrání vůbec ničemu. I kdyby operátor spustil testovací provoz jinde, od příštího roku se nová síť začne šířit po celé České republice. Aktuálně se totiž vyčkává především na aukci frekvencí.
Platformou pro šíření nejrůznějších fám o nové technologii se v Jeseníku stal místní týdeník, který tématu využil pro zvýšení vlastního nákladu. Pravidelně tak publikuje obvykle nepotvrzené, ale o to více šokující informace o tom, jaký ďábelský stroj se to na nás chystá.
Otiskl také dopis studentky místní střední školy, která velmi obratně argumentuje ve smyslu toho, že je přeci důležitější zdraví a ochrana přírody, než možnost ještě rychlejšího stáhnutí filmu.
“V jednom článku jsem četla, jak jednu slečnu, když byla malá, brával její strýček do práce, kde pracovali na frekvenci 5G. Než vstoupila, musela si obléct speciální oblek. Její strýček umřel na rakovinu a se zničeným kyčelním kloubem, na kterém nosil svůj telefon, který nebyl tak chytrý jako ty dnešní. Slečna si myslí, že je to telefonem a 5G sítí dohromady, a já jí věřím. Zajímalo by mě, proč spousta zemí, včetně Bruselu, zakazuje budování 5G sítě u nich. Když nad tím tak přemýšlím, tak z nás za chvíli budou bioroboti,” píše studentka, která se podepsala jako Agáta Dlabačová.
Koronavirus a 5G sítě
Je otázkou, kdo je skutečným autorem textu, ale to je vlastně vedlejší. Předně jde o šíření poplašné zprávy ve stylu “jedna paní povídala”. Je asi marné vyvracet, že těžko nějaká firma pracovala na frekvenci 5G nebo že sem museli zaměstnanci docházet ve zvláštních oblecích. Ani případ strýčka už nikdo neověří. Informace ale už byla zveřejněna a do mnoha lidí zasela strach a nedůvěru.
Na sociálních sítích se neustále objevují zprávy o tom, že někdo někde zasáhl a budování 5G sítě zakázal. Ať už je to americký prezident nebo australská vláda. Všechny tyto zprávy mají společné to, že si vymýšlí. Zatím žádná země budování těchto sítí nezakázala.
Jesenický týdeník také rád cituje nejrůznější samozvané experty. Typicky třeba Martina Novotného, který provozuje web EMFSmog. Ten jde na věc přeci jen sofistikovaněji. Netvrdí na první dobrou, že 5G síť způsobí epidemii rakoviny, ale poukáže na to, že lidé exponovaní elektromagnetickému záření mají sniženou imunitu. To pak může způsobit těžší průběh nemoci, například Covid-19. A jsme u jednoho z možných propojení s koronavirem. Na internetu koluje mapa výskytu nemoci v Itálii, která pochopitelně velmi nápadně připomíná teplotní mapu 5G instalací.
Bohužel se zdá, že konspirační teorii kolem 5G sítí se jen tak vyvrátit nepodaří. Stala se už i tématem pro hospodské či rodinné povídání, kdy obvykle někdo nadnese “a už jste slyšeli to o těch nových sítích?”. Co na tom, že část osazenstva obvykle odporuje. Už jen to, že se toto téma stalo součástí společenského diskurzu, je znepokojující.
Foto: Freepik