V posledních několika měsících zažívá obrovský boom umělá inteligence. Přestože si to možná ještě neuvědomujete, umělá inteligence se stává nedílnou součástí každodenních činností. Výrazným příkladem tohoto trendu je ChatGPT, což je jazykový model, za nímž stojí společnost OpenAI. V následujících řádcích vás seznámíme nejen s jeho historií, ale i funkcemi a potenciálními dopady.
Historie a vývoj
ChatGPT je jazykový model založený na architektuře GPT (Generative Pre-trained Transformer). První verze GPT spatřila světlo světa v roce 2018 a představovala revoluci v oblasti zpracování přirozeného jazyka (NLP). Společnost OpenAI však každou další iterací (od GPT-2 až po nejnovější GPT-4) přinesla modely s větším počtem neuronů, lepší schopností generování textu a hlubším porozuměním jazyku.
GPT-1
První model GPT-1 byl představen v roce 2018 a měl přibližně 110 milionů parametrů. Jednalo se o jeden z prvních modelů, který ukázal výkonnost předtrénovaných transformátorových architektur pro generování textu. Trénoval se tehdy na knihách, a potom se dolaďoval na konkrétní úlohy.
GPT-2
O rok později přišel GPT-2, který má už 1,5 miliardy parametrů, takže je mnohem větší než předchůdce. Společnost OpenAI původně nezveřejnila tento model kvůli obavám z jeho potenciálního zneužití (například pro generování fake news a škodlivého obsahu), ovšem později byl model zveřejněn. Zvládne generovat koherentní a srozumitelný text na různá témata.
GPT-3
V roce 2020 se objevil model GPT-3 se 175 miliardami parametrů. Zvládal různé úkoly bez specifického dolaďování, přičemž ukázal, že je možné „učit se učit“. Sice byl GPT-3 obrovský krok vpřed, ale taktéž ukázal limity a nedostatky v oblasti hlubokého učení a NLP.
GPT-4
GPT-4 je desetkrát pokročilejší než jeho předchozí verze, a tím pádem je schopen lépe chápat kontext a rozlišovat nuance, což vede k přesnějším a ucelenějším odpovědím.
Funkce a schopnosti
ChatGPT je zvláště ve svých novějších verzích schopen generovat srozumitelný text v reálném čase, dále pak i odpovídat na otázky, psát eseje, vytvářet básně, a dokonce komponovat příběhy. Stejně tak zvládne zpracovávat různé jazykové konstrukce, ať už se jedná o jednoduché věty, nebo složité technické texty.
ChatGPT má k dispozici obrovské množství trénovacích dat a vyznačuje se i pokročilým algoritmem, a tím pádem je to model, který může simulovat lidský jazyk s překvapivou přesností.
Potenciální dopady
Stejně jako každá technologie, tak i ChatGPT přináší spoustu neomezených možností a výzev. Pomůže v oblasti vzdělávání, umožní efektivní interakci, podporuje tvořivost a usnadňuje komunikaci. Na druhou stranu může být umělá inteligence jako taková zneužívána, například k šíření dezinformací a manipulování obsahu.
Každý stát by měl pečlivě zvážit etické důsledky a nastavit odpovídající regulace, aby bylo zajištěno, že se takové nástroje budou používat zodpovědně.
ChatGPT od OpenAI představuje průlom v oblasti NLP a UI. Jako nástroj s obrovským potenciálem může zásadně ovlivnit spoustu sektorů od vzdělávání až po zábavu. Jestliže chcete vyzkoušet tento model, podívejte se na webovou stránku Deeply.cz, kde si můžete zcela zdarma a bez registrace popovídat s umělou inteligencí. Vyzkoušejte tedy, co všechno umí.
Deeply.cz je český nástroj používající modely od OpenAI. Napište zprávu do chatovacího okna a vyčkejte na odpověď. Budete velice překvapeni, jak umělá inteligence reaguje. Na první pohled to bude vypadat, že si píšete se skutečným člověkem, ale není tomu tak.
Umělá inteligence začíná vládnout světu. Je to dobře, nebo špatně?