V posledních letech je poměrně živá diskuze o tom, zda je skutečně nutné lpět na vlastním bydlení, když je na trhu k dispozici tolik příležitostí k bydlení v nájmu. Vše má pochopitelně své pro a proti, ovšem v případě nájemního bydlení se jako největší výhody uvádějí finanční výhodnost, kdy dnes ve větším městě bydlíte za 2 až 3 % hodnoty nemovitosti ročně, přičemž při takovém poměru se příliš nevyplatí kupovat si vlastní byt nebo dům, protože se finance dají zhodnotit lépe jinde.
Jistota nemusí být velká
Za další výhodu je považována flexibilita. Mnoho lidí totiž udělá tu chybu, že se v raném věku výrazně zadluží a koupí si třeba malý byt, který jim však brzy přestane vyhovovat. V případě nájmu to vyřešíte jednoduše a pronajmete si větší prakticky okamžitě. Když ale byt vlastníte, už v tom máte vázány nemalé prostředky a musíte volit složitější řešení.
Méně se už ale hovoří o tom, že bydlení v nájmu má i poměrně velké nevýhody. Tou největší je určitá nejistota. Jistě, pokud máte nájem od nějaké firmy, která pronajímá desítky až stovky bytů, pravděpodobně si vás bude chtít všemi způsoby udržet, protože jste pro ni jako dobří plátci velmi hodnotní. Jiná situace už je ale u soukromníků, kteří pronajímají třeba jeden dva byty, a nikdy nevíte dne a hodiny, co s nimi vlastně zamýšlí.
“Teď mi volala známá: nájemní dům, ve kterém bydleli, majitel prodal developerské firmě. Její zástupci naběhli na nájemníky s tím, že se musejí do 3 měsíců vystěhovat (všichni mají nájemní smlouvy na dobu neurčitou, bydlí tu i 90 letá paní bez rodiny), jinak začnou s rekonstrukcí,” uvedla na Twitteru jedna z uživatelek s tím, že pokud tak nájemníci neučiní, bude jim odpojen plyn a voda, čímž se byty stanou neobyvatelnými. “Nájemníci se sešli s právníkem, který jim sdělil, že nemají šanci, a ať se vystěhují.“
Jako v devadesátkách
Diskutující v tom vidí návrat devadesátých let, kdy se majitelé nemovitostí ke svým nájemníkům chovali přesně takovýmto způsobem. Tehdy však ještě platilo regulované nájemné, a tak mělo podobné vyštvávání větší smysl. Jak se ale ukazuje, i teď k podobným praktikám mnozí jednoduše přistoupí.
Pod příspěvkem se rozjela velmi divoká diskuze. Podle jedné části je to přístup naprosto v pořádku odpovídající uzavřené smlouvě. Podobně tvrdé smlouvy se prý uzavírají proto, že v České republice existuje stále velký trend neplatičství, přičemž potom je pro majitele nemovitostí problém se takovýchto nájemníků zbavit. Jiní ovšem argumentují tím, že jde o zásadně nedostatečnou ochranu nájemníků.
Podobné věci jsou podle všeho poměrně běžné. Používají se přitom různé způsoby. “Majitelka se mnou uzavírala vždy smlouvu na dobu určitou v trvání jednoho roku. Dva měsíce před jejím vypršením mi oznámila, že novou se mnou již neuzavře, protože byt potřebuje pro syna,” uvedla samoživitelka Martina Porubná, pro kterou to znamenalo velký problém a navíc střet s realitou. “Dosud jsem platila nájemné 14 tisíc korun, ale teď za podobný byt musím dát 22 tisíc.“
Čtěte také: Češi se ve velkém zbavují bytů a domů. Nikdo už je nechce. Co se to děje?
Právě v podobných příhodách vidí lidé jednoznačný argument pro to, zajistit si vlastní bydlení, protože v něm vám něco takového jednoduše nehrozí a splátky hypotéky nejsou mnohdy o tolik vyšší než výše nájmu.
Jaký je váš názor na tuto problematiku? Upřednostňujete svobodu nájemního bydlení, nebo raději jistoty toho vlastnického?
Foto: Shutterstock
Rozhodně své bydlení. Nikdy jsem v nájmu nebydlela, je to bydlení jednou nohou na ulici. Tak bych žít nechtěla.
Vůbec to není složité. Místo šetření milionů na stáří se musí lidí postarat o
vlastní bydlení. Inflace úspory znehodnotí ale bydlení je trvalá hodnota.
Oo to vypada, ze stat uz se o soukrome bydleni postara. Staci parkrat zvednou😊
Sry-zvednout dane, udelat urad, ktery bude dohlizet na svepravnost duchodcu a bud vam seberou barak rovnou pro nesvepravnost nebo prijde exekutor. Progresivni levice uz si s takovymi vykuky, kteri by chteli byt co nejmene zavisli na statu nejak poradi.