Jak dlouho si Češi ještě nechají líbit, že jim obchody prodávají potraviny v doslova otřesné kvalitě? Na vině jsou pochopitelně i samotní výrobci, avšak tento problém je nutné řešit komplexně. Například prodejci potravin musí výrobcům platit za jejich produkty dostatečné peníze, aby tito mohli zajistit výrobu v patřičné kvalitě a především zajistit alespoň základní bezpečnost těchto potravin.
Už je to všechno pryč
Něco takového se u nás bohužel dlouhodobě neděje a výsledkem jsou neustálé záchyty oblíbených potravin, které se prodávají ve velkém, avšak pak se zjistí, že jsou vysoce závadné. Nutno si přitom uvědomit, že tyto výrobky konzumujeme na denní bázi a dáváme je i našim dětem. Mělo by být tedy v zájmu všech, abychom se mohli spolehnout přinejmenším na to, že nám nic neudělají. Hezkým bonusem by potom bylo, kdyby byly dobré a kvalitní.
V tomto případě došlo ke skutečně závažnému zjištění, které není možné brát na lehkou váhu. Jde o pařížský salát od výrobce Antonín Jelínek, který se zabývá výrobou produktů studené kuchyně, jež se potom prodávají v různých obchodech. “Laboratorní rozbor v akreditované laboratoři ve výrobku potvrdil přítomnost bakterie Listeria monocytogenes, která způsobuje listeriózu,” uvedla ve svém hlášení Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Je však nutno se pozastavit nad formou hlášení. Již poněkolikáté tu totiž máme záchyt, který byl zveřejněn v uplynulých týdnech, avšak odběr vzorku ve skutečnosti proběhl již 26. dubna tohoto roku, tedy pět pěti měsíci. Datum spotřeby tohoto pařížského salátu přitom bylo 6. května. Dá se tedy důvodně předpokládat, že většina této šarže byla již prodána a dokonce zkonzumována. Pochopitelně, někdo může mít salát stále na mrazáku a v takovém případě by ho neměl konzumovat, ovšem takových případů bude zřejmě málo.
Co si z toho vzít?
Bohužel tedy platí, že lidé tento nebezpečný výrobek z většiny snědli. Co si však vzít z upozornění Státní zemědělské a potravinářské inspekce? Pravděpodobně tolik, že tento výrobce už minimálně jednou pochybil a není vyloučeno, že se tak stane znovu. Na jeho výrobky je tedy potřeba dávat pozor a je otázkou, zda je vůbec kupovat, když je na trhu tolik jiných.
Zdá se, že v případě těchto laboratorních rozborů u čerstvých potravin bude mít SZPI vždy určité zpoždění, jako se to děje například i u posledních případů kontaminovaného kuřecího masa. Přesto však tato zjištění zveřejňuje, a byť to neříká naplno, má to být pravděpodobně skutečně jistým vodítkem pro spotřebitele.
Foto: Shutterstock