Americký prezident Donald Trump byl po nákaze koronavirem hospitalizován. Podle oficiálních zdrojů preventivně, ale stále více se množí informace o tom, že Trumpovi se nevede příliš dobře a začíná se u něj projevovat těžší průběh nemoci. Svým způsobem to v novém videu umístěném na Twitter potvrdil sám prezident, který uvedl, že příští dny pro něj budou opravdovou zkouškou. “Uvidíme, co se bude dít v příštích dnech,” řekl viditelně unavený Trump. Ten by přitom podle původních plánů měl finišovat ve své prezidentské kampani, kterou však musel uložit k ledu.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 3, 2020
Optimismus byl zřejmě jen hraný
Také jeho osobní lékař Sean Conley pro média prohlásil, že situace zatím není taková, že by nejmocnější muž planety byl mimo ohrožení. Opravdu zajímavou informaci potom vypustil personální ředitel Bílého domu Mark Meadows, tedy jeden z blízkých spolupracovníků Donalda Trumpa. Ten mimo záznam kamer uvedl, že se prezidentovi nedaří příliš dobře. “Jeho základní tělesné údaje byly v posledních 24 hodinách znepokojující. Příštích 48 hodin bude kritických ve smyslu jeho péče,” citoval jeho slova deník The New York Times.
Vzhledem k tomu, že média byla zprvu informována o tom, jak dobře se prezidentovi navzdory nákaze koronavirem daří, začínají američtí novináři mluvit o pořádném zmatku. Agentura AP to vyhodnotila jako “smršť zmatečných a protichůdných tvrzení”.
Trumpovi lékaři de facto potvrdili, že hospitalizace amerického prezidenta rozhodně neměla preventivní charakter, ale byla v podstatě nutná. Došlo u něj ke klasickým projevům těžšího stadia nemoci Covid-19. Lékaři mu museli dvakrát podat kyslík, protože jeho hladina kyslíku v krvi byla příliš nízká. V médiích se objevila také informace, že by Trump mohl být z nemocnice propuštěn už v pondělí, ale vzhledem k informačnímu chaosu je to značně nejisté. Indicie o jeho zdravotním stavu hovoří spíše o tom, že se tak nestane.
Trump se nechce nechat koronavirem zahanbit
Americký prezident se podle všeho snaží seč může, aby působil silným dojmem a ne jako někdo, koho koronavirus skolil. Důvodem může být i to, že epidemii od počátku zlehčoval a podle svých kritiků přispěl k tomu, že ve Spojených státech amerických nabrala těžko kontrolovatelných rozměrů.
Donald Trump byl také velkým zastáncem léčby hydroxychlorochinem a dokonce uvedl, že ho bere preventivně, což lékaři nedoporučovali. Není přitom známo, že by se v současné době tímto přípravkem léčil. Jeho lékařský tým však potvrdil podání remdesiviru, který je přitom určen pro pacienty s těžkým průběhem nemoci.
Podobný osud přitom v první vlně epidemie koronaviru stihl také britského premiéra Borise Johnsona. Také on Covid-19 bagatelizoval, dokud se sám nenakazil. Nejprve se snažil vyvolávat dojem, že nemoc zvládá dobře. Nakonec ale musel být převezen do nemocnice, kde pak podle svých slov bojoval o život. Dnes je Velká Británie pod jeho vedením v boji s koronavirem jednou z nejopatrnějších zemí.
Foto: whitehouse.gov