Česká republika dlouhodobě řeší takzvaný problém bydlení. Jednoduše řečeno, ceny nemovitostí jsou tak vysoko, že si je lidé nemohou dovolit koupit do svého vlastnictví. Většina by přitom chtěla, protože bydlet ve vlastním bytě v tuzemsku stále platí za jeden z největších a nejlepších výdobytků. Přitom nikdo neříká, že člověk musí bydlení vlastnit. Docela dobře se dá žít i v nájmu, které naopak, vztaženo k cenám nemovitostí a reálných příjmů, zase tak vysoké nejsou.
Řešení je nasnadě
Přesto mnozí pořád dumají nad tím, jak byty a rodinné domy lidem zpřístupnit tak, aby si je mohli koupit. Jedni volají po tom, aby se zjednodušily povolovací procesy a nastartovala výstavba ve velkém, jako například v Polsku, kde se tím povedlo ceny nemovitostí stabilizovat. Když zkrátka nabídka dokáže vykrýt poptávku, není důvod k tomu, aby byty zdražovaly o deset a více procent každý rok.
Něco takového je ale v České republice v nedohlednu. Naopak, vysoké úrokové sazby a zdražení hypoték vedly k tomu, že developeři své snahy aktuálně omezili a na trh budou v příštích letech pouštět možná ještě méně bytů, než jak tomu bylo dosud. To by ve střednědobém horizontu mohlo jejich ceny dále navýšit. Jakmile totiž opět sazby hypoték klesnou, lidé o ně začnou mít zájem a vrhnou se na těch pár nemovitostí, které na trhu budou, čímž vyšponují jejich cenu vzhůru.
Objevují se však i mnohem nebezpečnější myšlenky, jak bydlení zpřístupnit. Před časem hodně rezonovalo téma zdanění, které by investorům znepříjemnilo držení více bytů, které potom třeba pronajímají nebo nechávají dokonce prázdné.
Co to vymysleli?
Takové zdanění by bylo nepříjemné, ovšem ještě by statky investorů přímo nelikvidovalo. Ovšem jeden z pirátských zastupitelů Patrick Zandl teď vytáhl o mnoho těžší kalibr. “Dalším postupem může být omezení mezigenerační mobility kapitálu, tedy třeba významně vysoká dědická daň, která zkomplikuje předávání nemovitostí dětem a opět má tendenci tlačit na snížení cen nemovitostí,” napsal dotyčný ve svém blogovém příspěvku.
Co tím říká? Nic jiného než že by se majetek neměl předávat napříč generacemi, protože je to vlastně nespravedlivé. Tak proč ho pořádně nezdanit, a to tak, aby ho dědicové nedokázali udržet? Zdá se vám to hodně přitažené za vlasy? Tak vězte, že podobné myšlenky ve světě aktuálně velmi rezonují a podle všeho už se dostávají i k nám. Jejich realizace potom může být překvapivě rychlá, pokud nastane příhodná konstelace.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock
To je zase hovadina. To by znamenalo, že by si král Karel musel ty nemovitosti, zámky, hrady znovu koupit. Stejně tak Babišovi děti a další?
Ať žije Klausova demokracie, kdo něco takového vymýšlí? Mělo by to být trestné bez ohledu na to kdo to řek nebo vymyslel.
Pokud to myslí někdo vážně, tak by proti němu mělo být zahájeno trestní řízení.
No přece Piráti.
Hm, takže plán zní – po úmrtí původních vlastníků takové malé znárodnění. A nebo? Dědo, babi, tati, mami darujte nám to za života. My si k Vám přepíšem trvalé bydliště, poberem dotaci na Oprav dům po babičce, opravíme a pokud to takhle bude moci jít dál, tak to pak vše přepíšem na malého Jimiho a Simona. A nevadilo by , že bychom vám pak zajistili pečovatelák? Ona ta starost o nemovitosti zabere moc času a tam se budete mít líp. A taky bychom rádi se za níma podívali do Států.
Z Pirátů nic dobrého nevzešlo. Ten matroš na nich zanechává stopy.
Pravda ovšem je, že existuje dost lidí, kteří drží prázdné byty. Vím o dvou případech. Na můj dotaz, proč je alespoň dočasně nepronajmou, zněla odpověď: nájemník by mi jej mohl zničit. Absurdní. Kdyby se tak opravdu stalo, tak by nájemník musel byt dát opět do pořádku. Ale apriori počítat s touto možností je prostě hloupé. Pak se nemůžeme divit, že je volných bytů málo. A mimochodem: majitel tím přichází o slušný zisk.
Bohužel to není až tak samozřejmě, že nájemník být nezničí. A když nic nemá, noc si na něm nevezmete. A vystěhovat neplatiče není také často vůbec snadné, byť obývá být neoprávněně, nelze jej legálně dostat pryč, často to lze až na soudní rozhodnutí a nájemník/nájemnice se Vám může smát, vy jí ani nesmíte odpojit vaši elektřinu (!)
Když si někdo koupil byt, tak si ho určitě koupil za svoje peníze, tudíž byt je jeho a může s ním nakládat jak se mu zlíbí a nikdo mu do toho nemůže mluvit.
Ono to zas tak hloupé není. V nájemním bytě jsem bydlel jen jednou a domácí byla pohodová.Ovšem když sme se lépe poznali vyprávěla o předešlých nájemnících. Nejen že jí dlužili asi 4 nájmy ale byt docela zdemolovali a opravy přišli na 25 tisíc. Každá mince má dvě strany…
To je jeho majetek tak co by měl pronajímat a má pravdu zničí to a co potom dostane houbelec a soudit se můžeš i roky
Jednoduší by bylo nastavit max zisku firmám aby tady stavebniny neměly zisky s materialu i klidně 100% když např sadrokqrton v polsku kde je DPH 23% je cena desky 125×200 121kc a v Česku i klidně 245kc tady totiž se obohacuje skupina lidí a proto dnešní byty domy stojí 3 miliony a víc
Jen tak pro zajímavost, vysvětlí mi někdo proč stále chybí byty a žádá se mohutná výstavba, když je nás pořád jen 10 000 000. Není v tom něco nezdravého?
Že vás to ještě pořád překvapuje, ten fakt, že komunisti chtějí vyvlastňovat? Je úplně jedno, jestli mávají červenou nebo zelenou nebo černou vlajkou.
Debilita pirátů opravdu nemá hranic
No nevím, měl jsem byt 0:2 v nájmu za 12500 Kč ve městě Most. Teď mám domek v nájmu v malém městečku v DE. Za cca 10500 včetně energií. A tak to je v ČR normální vše drahé a nekvalitní