Už je naprosto jasné, že důchodový systém České republiky je ve velkých problémech. Ostatně, to je také důvodem, proč se teď narychlo přijímají nejrůznější změny, které v podstatě významně omezují růst důchodů v příštích letech a také směřují na to, aby se do penze odcházelo později než dnes. Chystá se zavedení důchodové reformy, která bude postupně odchodový věk do důchodu navyšovat, a to tak, aby v něm lidé trávili přibližně 21 let.
Lidé do důchodu doslova utíkají
Jednou věcí jsou ale nařízení a opatření, která budou platit pro všechny stejně, i když už teď je jasné, že budou připuštěny určité výjimky pro náročnější profese, ovšem tou druhou, a podle odborníků důležitější věcí, je pozitivní motivace. A to k tomu, aby lidé setrvávali v pracovním nasazení i poté, kdy by teoreticky již nemuseli.
Nejde o nic jiného, než motivovat důchodce k tomu, aby pracovali co možná nejdéle, a nešli do penze hned při první příležitosti. To se teď přitom příliš nedaří. Naopak, dochází k pravému opaku, kdy stále více lidí žádá o předčasný důchod, a to proto, že se jim to jednoduše často vyplatí. Mohou tak odejít na odpočinek klidně o pět let dříve a nepobírat o tolik menší peníze. Také to se od října změní, ovšem to je pouze narovnání nesmyslně nastaveného systému.
V druhém sledu musí následovat vytvoření takových podmínek, aby lidé skutečně stáli o pracovní nasazení i v pokročilém věku. Ministerstvo práce a sociálních věcí už v tomto ohledu chystá změny poté, co na toto téma zasedala expertní skupina.
Okamžitě lepší peníze
V zásadě se debatovalo o dvou možnostech. Tou první byla ta, že by se pracujícím důchodcům postupně zvyšoval důchod. Tam je však problém v tom, že by tyto peníze viděli až někdy v budoucnu, kdy by ho začali skutečně pobírat. Druhou možností, která podle všeho zvítězila a měla by být implementována, bylo snížení odvodů na sociálním pojištění. To totiž povede k okamžitému navýšení čistých příjmů pro zaměstnance. Pokud tak bude člověk ve stejné práci pokračovat i v penzi, najednou mu za ní bude na účet chodit více peněz.
Čtěte také: Důchodci v Česku platí za jídlo dvojnásobek. Obchodní řetězce na ně postavily boudu
Aktuálně přitom pracující důchodci mají jen naprosto minimální bonifikaci, která prakticky nestojí za řeč. Nelze se tedy divit tomu, že po 65. roku pracuje už jen naprosté minimum z nich. A pravdou také je, že pracujících v důchodovém věku ubylo i z toho důvodu, že se penze v posledních letech rychle navyšovaly, a začaly tak příjmům významným způsobem konkurovat.
Foto: Shutterstock
Proč by měli důchodci pracovat? Důchodce je člověk, který už si svoje odkroutil a má si užívat zaslouženého odpočinku a ne aby dřel do smrti a mlaďoši si užívali bezpracného života jako věční studenti či jako aktivisti neziskovek dotovaní státem.
Více meně mohu souhlasit.
Mohli by dát nějakou motivaci ať už pro zaměstnavatele nebo zamestnaného důchodce. Vždyť jim to šetří peníze. Zdravotní i sociální takhle platím 2x a ještě daně.