Zdánlivě jsou solární panely, respektive vlastní fotovoltaická elektrárna v domě, naprosto jednoznačnou volbou, nad kterou není třeba příliš přemýšlet. Ze všech stran se na vás totiž valí zprávy o tom, o jak výhodnou investici, navíc do vlastního bydlení, jde, jak moc ušetříte, obzvlášť při dnešních cenách energií a v neposlední řadě, jak zajímavou dotaci na to vše můžete dostat od státu.
Panely už dávno nejsou kvalitní
V druhém sledu se potom obvykle dozvídáme o tom, jak moc bezúdržbové solární panely jsou a jak dlouho vydrží. Běžným standardem, který dnes deklaruje snad každá společnost instalující panely na střechy rodinných domů, je 25 let. Tak dlouho má dokonce trvat záruka na životnost panelů, a to dokonce i na výkon, který má dle tabulek degradovat o pouhého půlprocenta ročně, což by se dalo snést.
Jak však odhalil Václav Beránek, který pracuje na výzkumu solárních panelů na České zemědělské univerzitě, pro server idnes.cz, realita je úplně někde jinde. Podle něj mohou zákazníci počítat maximálně s poloviční životností solárních panelů, a to ještě jen v těch případech, kdy nejsou úplně odbyté.
Dříve skutečně platilo, že se na výrobu solárních panelů používaly materiály, které měly teoretickou životnost alespoň třicet let. Prakticky tak tedy těch pětadvacet let vydržet mohly. To však bylo v dobách, kdy za jejich výrobou stály především německé společnosti, jež ale poměrně rychle zkrachovaly jakmile nastoupila čínská konkurence.
Právě z Číny se dnes dováží prakticky všechny solární panely, které jsou v České republice instalovány. A s těmi materiály na jejich výrobu to už tak slavné není. “Výrobci začali šetřit. Používají čím dál nekvalitnější plasty a navíc jich používají čím dál míň. K tomu panely pracují pod čím dál větším napětím: dřív to bylo 800 voltů, dnes typicky 1 500. Takže nároky na izolaci naopak rostou,” uvedl Beránek.
Výrobci to tak chtějí
Dříve se také používalo kalené sklo s tloušťkou čtyři milimetry, zatímco dnes jsou standardem dva milimetry a méně. Šetří se dokonce i na výrobních postupech a takových maličkostech, jako je vrstva naneseného lepidla, které se dnes používá v množství pár kapek, což nestačí. Nejde přitom o nějaké levné panely, ale naprosto běžný standard na trhu.
Málo se to ví, ale když vezmeme panely instalované někdy kolem roku 2010, tak z nich už dnes jakž takž slouží pouhých třicet procent. Zbylé mají mizerný výkon nebo už musely být rovnou vyměněny. A to tehdy šlo ještě o relativně kvalitní výrobku, ta dnešní je na tom o poznání hůře a horší bude tedy zřejmě i životnost.
Možná si řeknete, že vám to může být jedno, protože přeci máte záruku. Ovšem ta se uplatňuje u dodavatele, který sídlí někde v Číně. V první řadě tedy musí stále existovat. Dále potom je na vás, abyste změřili skutečnou výkonnost panelů, sundali je a nějakou lodní přepravou je poslali na druhý konec světa. Pokud už si je tam někdo převezme, může vám klidně napsat, že reklamaci jednoduše neuznává. Najednou tedy budete bez panelů i bez peněz, a můžete si jít koupit nové.
Čtěte také: Velký solární podvod na Čechy. Tohle snad ani není pravda, lidé přijdou o všechno
Přitom technologie na výrobu kvalitních panelů, které by vydržely, existují. “Bohužel, ukázalo se, že všichni čínští výrobci panely šidí nejen proto, aby ušetřili náklady – ale že jim to tak vyhovuje. Vyhlídka na opravdu trvanlivé zapouzdření je vyděsila a o žádnou takovou technologii nemají zájem,” řekl odborník Václav Beránek, podle kterého by lidé měli počítat s tím, že jim panely vydrží maximálně deset až patnáct let.
Foto: Shutterstock
Vidíte já mám panely 10 let a stále bez problémů jedou.
Strata vykonu cca 1%
Je pravda že nemám činu ty bych nechtěl.
Že mě to vůbec nepřekvapuje. Tenhle ten trend platí pro 99%všech výrobků. PS. nesnáším pojem produkt.
Naštěstí jsem neskočil na lep.
První firma chtěla instalovat panely za 660 000, 2 firma pak za 440 000 a třetí firma že vlastně 200 000 dostanu od státu, takže mě to bude stát necelých 180 000.
Vypadá to že ty firmy střílejí ceny Od boku.
Už když jsem uvažoval o elektrických panelech, tak se ke mně dostali slova o nekvalitním výrobku.
Navíc by bylo určitě pro mě výhodnější kdybych si ty panely nechal instalovat sám a koupit si jednotlivé komponenty samostatně.
Pak bych vyrobenou elektřinu používal jenom já a kdybych měl plné bateriové úložiště tak bych raději ty kabely zasunul volně do záhonu.
Určitě bych neprodával přebytečnou energii do sítě.
Ostatně to mi přímo řekl technik do očí který by to tady instaloval.
Že vlastně přímo elektrárna bude mít přístup do pojistek a na dálku bude ovládat jestli mi vyrobená energie půjde do baterií nebo k nim do sítě.
Takže by se úplně s klidem mohlo stát, že přes den vyrobená energie by šla do sítě a až bych přišel večer domů, tak bych měl prázdné baterie a musel bych si elektrickou energii koupit od elektrárny ze sítě za draho.
S tebou podvod jim hážu Bobek.
bludy
Obávám se, že technik vám do očí řekl nepřesné informace. Z tohoto důvodu teď šíříte hoax. Samozřejmě technik, který vám zařízení montoval, má přístup ke sledování výkonu FVE, baterií i řízení přetoků do sítě. Nicméně, stejný přístup k tomuto máte i vy. Takže si s nastavením můžete pohrát. Elektrárna k tomuto přístup nemá. Taktéž můžete technikovi přístup znemožnit, ale to nedoporučuju. Technik tak na dálku může vyřešit třeba restart zařízení. Doporučil bych vám navštívit odborná fóra a přečíst si názory většího množství profesionálů, či poloprofesionálů. Jistě se dozvite hlubší informace, které vám pomůžou korigovat polopravdy.
Tak je to bohužel se vším. Každý chce snižovat výrobní náklady. Obchodník levně koupí a draho prodá. Že to má vliv na kvalitu výrobce ani obchodníka nezajímá. Stačí jim, když to vydrží 2 roky.
Doporučuji následující články a SFŽP ČR v souvislosti s tlakem na montáže FVE. Každý si udělá svůj názor
Češi na světové špičce
FVE za každou cenu
Jo ukázka kapitalistickeho podnikání dnes na co člověk koukne všude se šetří na úkor kvality ,dřív auta vydržely i 25 let dnes jdou po 10 letech do šrotu a panely o tom nemluvím tam jde o byznys a jak legálně okradat státní peníze
A tady platí, kdo věří kecům státu , platí dvakrát ! 😆
Pokud neodejde i s barákem , dá se to přežít . 😂
Reklamuje se u dodavatele, se kterým máte smlouvu. S Číňany, nechť si to vyřídí sám.
Kvalita se možná zhoršuje, ale svoje dělá i to, že ne všichni si to nechají zapojit odborně. Svépomoc je v Česku populární…
Ať tak či onak, návratnost je pod 10 let a za tu dobu tady bude jistě nová generace panelů. Ve vývoji už jsou panely s účinností skoro 40%, ve srovnání se současnými pod 25%.