Milovníci moderních českých bankovek zažijí v blízké době velkou událost. Česká národní banka totiž vypustí do oběhu zcela nové bankovky, a to rovnou té nejvyšší hodnoty. Jde pochopitelně o pětitisícovky, které se budou od těch stávajících lišit hned v několika ohledech.
Jak to bude vypadat
V první řadě to bude datem vydání, kterým je pochopitelně rok 2023. Ponesou ovšem také podpis nového guvernéra ČNB. Ačkoliv vás to možná překvapí, potom vězte, pětitisícovky se dosud tiskly pouze ve dvou vzorech, a to v tom z roku 1999 a pak 2009. První z nich nesl ještě podpis guvernéra Josefa Tošovského, zatímco na druhém zanechal památku guvernér Zdeněk Tůma. Hned dva další guvernéři v pořadí se však na pětitisícovku podepsat nemohli, jelikož v té době nevznikl žádný nový vzor. To se děje až nyní.
Zajímavé je, že nová bankovka v hodnotě 5000 Kč opět vzniká dle návrhu malíře Oldřicha Kulhánka a bude mít jak stejný rozměr, tak i ochranné prvky jako ta z roku 2009. Proč tedy vlastně musí vznikat nový vzor? Důvodem jsou především změny technologie tisku ve Státní tiskárně cenin, avšak bez bližších podrobností.
Dle České národní banky nebudou rozdíly pro veřejnost patrné, pochopitelně až na datum a podpis. Pro ČNB je ale změna technologie důležitá kvůli sledování oběhu bankovek.
Dárek pro guvernéra?
Podle některých zlých jazyků však nová pětitisícovka vzniká právě proto, aby se na ní mohl zvěčnit podpisem guvernér Aleš Michl, který ve své roli dosud mnoho úspěchů neslavil a odbornou veřejností je spíše kritizován za svou nečinnost.
Svědčí o tom i zvláštní vyjádření ze strany České národní banky, která na jednu stranu uvedení nové bankovky poněkud bagatelizuje, avšak její uvedení naplánovala schválně na 25. října, tedy ku příležitosti výroční vzniku Československa. Ostatně, o vzniku nového vzoru rozhodla nová bankovní rada na svém letošním lednovém jednání.
Čtěte také: Bankovka s Václavem Havlem jde do tisku. Budí přehnané reakce
S vydáním nové pětitisícikoruny se každopádně nic nemění pro dva stávající vzory, které budou platit i nadále. Je však zřejmě jen otázkou času, kdy dojde ke stahování vzoru z roku 1999, který platí jako jediná bankovka s úzkým ochranným proužkem.
Foto: Shutterstock
A proč bychom se na tu bankovku tedy měli vlastně připravovat? Možná by bylo užitečnější kdyby šli autoři těchto bludů někam pracovat rukama .
Nevím,ale přijde mi to zbytečný