Zdá se, že obchodním řetězcům v České republice už je úplně všechno jedno. Co totiž v poslední době předvádí Lidl, to už je skutečně na pováženou. Nejde přitom jen o letošní rok. Prakticky totožné situace jsme vídali i loni, kdy Státní zemědělská a potravinářská inspekce informovala o jednom ošizeném výrobku za druhým.
Závažný nález
A teď je to tady znovu. “Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se intenzivně věnuje kontrolám nejen bezpečnosti, ale také jakosti potravin v tržní síti a aktuálně zakázala šarži sušené šunky prosciutto crudo z dovozu s cca o čtvrtinu nižším obsahem masa oproti informaci na obalu,” uvedla SZPI ve své zprávě, která se objevila na její hlavní stránce, kam dává pouze informace s tou nejvyšší závažností.
V tomto případě sice nejde o to, že by zákazníkům něco hrozilo, snad kromě toho, že si koupí předražený produkt, který se dělá lepším, než ve skutečnosti je. Samotné inspekci už je ale chování Lidlu proti srsti. V minulosti se s ním musela dokonce soudit a dostala za pravdu.
Přesto se však tento německý obchodní řetězec nepolepšil a podle všeho se neustále snaží českého zákazníka šidit. Výrobky s nižším obsahem masa, jako je tomu v tomto případě, se totiž prakticky výhradně prodávají pod jeho privátními značkami, což už o něčem svědčí.
Pořád se to opakuje
V tomto případě šlo o sušenou šunku Italiamo Prosciutto Crudo s datem trvanlivosti do 19. října 2023 a šarží FA2320201. Vzhledem k tomu, že u tohoto produktu nejde o první případ, je však otázkou, zda šarže hraje nějakou roli a zda nejsou ošizeny všechny šunky systémově.
Na obalu výrobku se jednoznačně uvádí: “100 g šunky bylo vyrobeno ze 194 g vepřové kýty.” To ovšem na základě laboratorního zjištění není pravda, protože k výrobě bylo použito pouze 143 gramů masa.
Možná se vám zdá zvláštní, jak může být sto gramů šunky vyrobeno takřka z dvojnásobného obsahu masa. “U sušených masných výrobků je uváděna hmotnost masa vždy v syrovém stavu, proto je u této komodity uvedený obsah masa vždy vyšší oproti finálnímu výrobku v sušeném stavu,” uvádí k tomu SZPI na vysvětlenou.
Čtěte také: Výrobci masa Čechy nehorázně šidí. Hrozné nálezy v Lidlu, Bille a Albertu. Co to vlastně jíme?
Lidlu teď bude uložena pokuta, přičemž je na místě, aby byla už poměrně vysoká s ohledem na to, že řetězec své chování nijak nekrotí a naopak ho opakuje. To je v neprospěch zákazníků, a měl by tedy následovat přísný trest.
Foto: Shutterstock
Vy jste taky přísný trest vy jelita. Běžte radši makat rukama než kydat nesmysly. Jeden je úspěšný , druhý je nemakačenko, který jen kydá špínu a makat vlastně ani neumí,že?
Hmmm, tohle by si jinde než u nás nedovolil. To je pravda. Ale zamyslel se uvědomělý presstitut, proč tomu tak je? Je to postavením naší země, které je tvrdě koloniální, hlavně vůči Německu, takže německé obchodní korporace aby udržely vysokou kvalitu a nízké ceny svého zboží v Německu (mnohdy nižší než u nás) a zároveň přinesly velké zisky svým majitelům a akcionářům, musí někoho pořádně ošidit a podojit. A koho jiného, než podřadnou kolonii Czechia s podřadnými slovanskými míšenci. Jiné země se takovému nekalému jednání brání, ale tady zaprodaná vládnoucí třída naprosto akceptovala naše koloniální postavení vůči Německu a nehodlá s tím nic dělat aby nenahněvala německého protektora.
Přesně tak jak říkáte držet hubu a krok.To jsme dopadli,na druhou stranu, když si to necháme líbit.