V České republice aktuálně řádí skupiny lidí, jejichž jediným cílem je vyluxovat váš bankovní účet až do dna. Ačkoliv se o tom již poměrně hlasitě mluví, málokdo si uvědomuje, o jak závažný problém jde. Tyto živly mají totiž políčeno skutečně velké množství nástrah, do kterých je velmi jednoduché se chytit. A jakmile tak učiníte, je poměrně pravděpodobné, že přijdete o všechny peníze, které máte na svém bankovním účtu. A že tam lidé mají často značné částky, nezřídka celoživotní úspory.
Je to velmi časté
Bohužel, nejrůznějších typů podvodů neustále přibývá a je obtížné před všemi varovat. Lidé jsou přitom zvyklí být v tomto ohledu důvěřiví, a tak snadno naletí. Každopádně, vše se točí kolem toho, že od vás někdo bude chtít vylákat přístupové údaje do vašeho internetového bankovnictví. A když se mu to povede, jste již v podstatě bezbranní a nemáte žádnou možnost odvolání. Nedojde totiž k narušení systémů banky, ale chybu jste udělali právě vy, a tak se na vás nevztahuje žádné pojištění, případně odškodnění. O peníze přijdete bez náhrady.
Problém je, že se to opravdu nedá nijak napravit. Stačí jednou šlápnout vedle a už se vezete. Vše může začít velmi nenápadně. Například zkoušíte prodat nějaké zboží na internetu a záhy se vám někdo ozve, že má zájem. Máte radost, že je o zboží zájem a vše navíc probíhá až překvapivě snadno. Dotyčný vám napíše, že se o vše postará a pro věc pošle na vlastní náklady kurýrní službu. Jediné, co musíte udělat, je vyplnit určité údaje, mimo jiné i ty, které slouží k přihlášení do internetového bankovnictví.
To už je samo o sobě pochybné, protože takové informace přece dotyčný nemůže potřebovat. Ovšem on nabídne určité vysvětlení, které může znít pravděpodobně a navíc stránky, které vám posílá k vyplnění, vypadají profesionálně a přesně kopírují například weby dopravců nebo bank. Lidé se v tom pak začnou ztrácet a vše v dobré víře vyplní.
Ztratila velké peníze
“Prodávala jsem na Facebooku dětskou postýlku. Byla jsem ráda, že o ni má někdo zájem, bohužel jsem ale byla nepozorná a poskytla údaje, které jsem neměla. Nejenže jsem nic neprodala, ale navíc mi z účtu zmizelo 100 tisíc korun. Moje železná rezerva a veškeré úspory. Pak mi bylo okamžitě jasné, jak moc jsem naletěla,” říká paní Lucie z Kladna. “Připadala jsem si najednou úplně hloupá, dokonce jsem to ani nikomu neřekla ani nenahlásila.”
Ačkoliv policie o podobných případech ví a poškození se mnohdy ozývají, ve skutečnosti bude okradených lidí výrazně více, protože se o tom často bojí mluvit a raději hořkou pilulku polknou.
Čtěte také: Velké české banky mají problém. Vyhazují zaměstnance a ruší pobočky
Tyto podvodné skupiny teď přitom podle Československé obchodní banky přišly s novým způsobem, jak vybílit účty klientů. Banky totiž v důsledku vlny těchto případů zpřísňují své systémy a podezřelé platby blokují. Ale i na to dotyční vyzráli. “V našich systémech jsme si všimli nového trendu, kdy se kyberpodvodníci snaží vysát účet klienta po částkách v hodnotě vyšších stokorun až nižších tisíců,” uvedl Petr Vosála, který má v ČSOB na starost bezpečnost. Takových pohybů si lidé nemusí dlouhou dobu vůbec všimnout. Banka proto klienty nabádá, aby měli o svých financích přehled a pravidelně si je kontrolovali.
Foto: Shutterstock
Přístup do bankovnictví bych v životě nikomu nedala nevím proč na to pořád lidi skáčou, když se mi něco nezdá kontaktuju banku
Proč se registrovat když chci mluvit o zliděních??? A proč to nejde zdílet?? To je tajné že tady jsou zloději??? Kde je nějaká jistota???